Motorsport

Williams představil monopost pro novou sezonu F1, legendární Senna prvně chybí

Stáj Williams odhalila, jak budou vypadat její nová vozidla pro následující sezonu formule 1. Oslnivý monopost jistě potěší všechny fanoušky, poprvé po sedmadvaceti letech ale vůz nezdobí speciální logo legendárního Ayrtona Senny, který zahynul v Imole roku 1994 a stáj každý rok uctila jeho památku právě zmínkou na novém závodním autě. Šéf Wiliamsu Jost Capito rozhodnutí odůvodnil tím, že jeho tým musí hledět do budoucnosti a ne do minulosti.

Nový soutěžní ročník formule 1 se nezadržitelně blíží a na povrch postupně vyplouvají změny v pravidlech či detaily ohledně nadcházející sezony. 

S jednou novinku přispěchala i stáj Williams, která představila nový monopost, ve kterém budou její jezdci usilovat o co nejlepší výsledky. Design závodního auta doznal především jedné zásadní vizuální obměny. Po sedmadvaceti letech totiž mizí vzpomínka na věhlasného závodníka Ayrtona Sennu, jenž zahynul v barvách Wiliamsu při Velké ceně San Marina v Imole roku 1994. 

Ta se objevovala na každém novém monopostu už od roku 1995. Jméno brazilského jezdce bylo k vidění pod charakteristickým znakem "S" v různých iteracích na přední části všech vozidel Williamsu. Teď nově chybí. 

"Rozhodli jsme se, že se chceme v budoucnu posunout dál," uvedl šéf týmu Jost Capito pro agenturu Reuters. "Museli jsme se podívat do budoucnosti. Nechtěli jsme jezdcům ukazovat "S" po celou dobu, co nasedají do auta, aby si neustále nepřipomínali, co se stalo," doplnil. 

Capito zároveň uvedl, že se Sennovou rodinou své rozhodnutí stáj nekonzultovala. Williams prý ale nechal zrekonstruovat muzeum, kde má Brazilec své speciální místo, a navíc se snaží více spolupracovat se Senna Foundation, což je nadace, kterou založila Sennova sestra Viviane v roce 1994.  

Související obsah

"Máme novou éru, máme nové auto a zrekonstruovali jsme také naše muzeum, kde máme speciální prostor pro oslavu Ayrtona," ospravedlnil překvapivé jednání stáje. "Myslím, že teď je čas, aby se tým posunul dál. Sennovi byl vyhrazený velmi čestný prostor v muzeu a tým ho může uctívat tam," prohlásil Capito.

 Williams se snaží už nějakou dobu držet krok s novými trendy. V roce 2020 stáj odkoupila od rodiny Williamsových americká společnost Dorilton Capitals. Zakladatel stáje Frank Williams, jenž zemřel loni na podzim ve věku 79 let, s týmem předtím vyhrál devětkrát pohár konstruktérů a sedmkrát titul mistra světa. Jeho závodníci opanovali 114 závodů seriálu F1.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události