Hokej

Převezme hokejovou reprezentaci cizinec? Ve hře je stříbrný medailista

Převezme hokejovou reprezentaci cizinec? Ve hře je stříbrný medailista
Kari Jalonen na lavičce švýcarského Bernu | Zdroj: Profimedia

Trenérská židle se pod trenérem české hokejové reprezentace Filipem Pešánem pořádně rozviklala. Jen stěží se dá očekávat, že na této pozici vydrží až do letošního mistrovství světa. Vedení svazu nyní za něj hledá náhradu a podle informací MF DNES je ve hře hned několik kandidátů. Mezi nimi je i Fin Kari Jalonen, který se svými krajany dosáhl na stříbrné medaile na mistrovství světa v roce 2016 a v minulosti trénoval i Lva Praha.

Kari Jalonen má na svém kontě řadu úspěchů. Čtyřikrát vyhrál finskou ligu, když stál na lavičce Karpatu Oulu a HIFK, přičemž dvakrát byl vyhlášen nejlepším trenérem soutěže. Úspěchy sbíral i v zahraničí, kde po boku Václava Sýkory dovedl Lva Praha až do finále play-off KHL. Tam v sedmi zápasech podlehl Magnitogorsku. Následně posbíral také dva mistrovské tituly se švýcarským Bernem.

Úspěšný byl i na reprezentační úrovni, když dovedl finský výběr ke stříbru na mistrovství světa v roce 2016. Tehdy s ním suverénně vyhrál základní skupinu, která čítala osm týmů bez ztráty bodu a z deseti utkání na turnaji inkasoval jeho tým pouze desetkrát. Finové nestačili až ve finále na Kanadu, se kterou prohráli 0:2.

Související obsah

"Myslím, že by byl pro reprezentaci výbornou volbou. Je zásadový člověk, důsledný, pracovitý. Má spořádané názory i systém hry, který dokáže přenést na mužstvo," řekl pro MF DNES Václav Sýkora, který s Jalonenem trénoval Lva Praha. Finský kouč se ale k těmto spekulacím odmítl vyjádřit. 

Že je ve hře o post reprezentačního trenéra cizinec, potvrdil pro Český rozhlas i šéf hokejového svazu Tomáš Král. "Nějaká jména jsou, je namístě se podívat do zahraničí. Je jasné, že se tahle otázka musí řešit."

Dalšími kandidáty by měli být i Miloslav Hořava, který momentálně působí ve Spartě, Libor Zábranský z Komety Brno nebo třinecký Václav Varaďa. 

K výkonům české hokejové reprezentace se nedávno vyjádřil pro TN LIVE i Patrik Eliáš:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Hokej

Důležité Události