Hokej

Hokejová NHL smutní. Zemřel člen Síně slávy Emile Francis, bylo mu 95 let

Hokejová NHL smutní. Zemřel člen Síně slávy Emile Francis, bylo mu 95 let
Bývalý hráč, trenér a funkcionář Emile Francis. Zdroj: Profimedia.cz

Hokejová NHL i celek New York Rangers se zahalily do černé. Ve věku 95 let totiž zemřela jedna z největších postav zámořské soutěže i týmu Jezdců Emile Francis. Ten v Madison Square Garden působil jako hráč, trenér i generální manažer.

Zástupci New Yorku Rangers oznámili, že ve věku 95 let zemřela jedna z největších postav klubu Emile Francis. "Truchlím nad ztrátou svého drahého přítele Emila. Měj jsem tu čest pod ním hrát, trénovat proti němu a pracovat jako generální manažer ve stejnou dobu jako on," uvedl prezident a generální manažer Jezdců Glen Sather podle The Athletic. "Vždy jsem obdivoval jeho vášeň a obětavost. Rád bych vyjádřil soustrast všem, kdo Emila znali a milovali," doplnil. 

Emile Francis se narodil v roce 1926 v Kanadě a stal se hokejovým brankářem. V NHL oblékal dresy Rangers a Blackhawks a pod přezdívkou "The Cat" odchytal v zámořské soutěži 95 utkání. Poté se dal na trenérskou dráhu. Svou funkcionářskou kariéru spojil především s Rangers, kde v letech 1964–1976 působil jako generální manažer. V deseti sezonách tým vedl jako kouč a stal se rekordmanem v množství výher v základní i vyřazovací části soutěže. V roce 1972 mužstvo dovedl do finálové bitvy o Stanley Cup.

Související obsah

​Poté, co skončil s prací u Jezdců, zastával funkci trenéra a generálního manažera v St. Louis a Hartfordu. Roku 1982 byl uveden do Síně slávy. Později získal i mezinárodní cenu Waynea Gretzkyho za celoživotní dílo. 

S kondolencí přispěchal také zástupce NHL Gary Bettman. "NHL truchlí nad úmrtím Emila Francise, jehož osobnost byla stejně milovaná, jako byla uctívaná jeho hokejová bystrost. NHL vyjadřuje nejhlubší soustrast rodině, přátelům i jeho obdivovatelům."

    
TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události