Další sporty

Problémy s pitím, nakonec spása v podobě gelu. Stewartová má rekord

Problémy s pitím, nakonec spása v podobě gelu. Stewartová má rekord
Moira Stewartová | Zdroj: Spor Istanbul

Vytrvalostní běžkyně Moira Stewartová je novou držitelkou českého rekordu v půlmaratonu. Nejrychlejší čas stanovila na 1:10:14, čímž překonala Evu Vrabcovou-Nývltovou o 47 vteřin z Prahy. Stewartová si pro životní závod dojela až do tureckého Istanbulu.

Nově zaběhnutý rekord stačil Stewartové v závodě na celkové dvanácté místo. Půlmaratonskou trať ovládla Keňanka Hellen Obiriová, která se už během své úspěšné kariéry stala dvakrát mistryní světa a v Rio de Janeiru si pověsila na krk stříbrnou olympijskou medaili. V největším městě Turecka si doběhla pro vítězství v čase 1:04:48.

Mezi Evropankami se Stewartová umístila na třetím místě, když ji dokázaly překonat pouze pátá Turkyně Yasemin Canová a Rumunka Stella Ruttoová. Svěřenkyně Václava Janouška sice neformálně už nejrychlejší čas držela, protože loni v říjnu zaběhla jen o dvě vteřiny pomaleji, ale půlmaraton v Římě nesplňoval kritéria Světové atletiky pro uznávání rekordních výkonů. 

"Nevím, jak mám začít. Je to oficiální, mám český rekord! Samozřejmě jsem z toho nadšená," zářila Stewartová po závodě štěstím. Přitom nastoupila po problémech s kolenem, kvůli kterým nemohla tři měsíce trénovat. 

Související obsah

"Myslím si, že dneska to bylo mnohem horší než v Římě, skoro si myslím, že jsem měla krizi od prvního do jednadvacátého kilometru. Měla jsem pár světlých chvilek, ale myslím si, že celý závod byl těžký, už jenom proto, že se trať vlnila nahoru dolů a přišlo mi, že hodně foukal protivítr. Myslím si, že nebýt vodiče, který se pro nás obětoval, ten čas takový nemám," byla 26letá běžkyně vděčná za pomoc na trati. 

Stewartová se na trati nevyhnula ani nečekaným komplikacím s občerstvením. "Měla jsem připravené pití, které jsem před závodem oficiálně odevzdávala. Ani jedno jsem ale nechytla, první mi podle mě sebral někdo z běžců, který běžel přede mnou, a druhé jsem v průběhu běhu strašně dlouho hledala mezi ostatními. Na poslední chvíli mi organizátorka ukázala, kde ho mám, ale nakonec mi vyklouzlo z ruky," popisovala smolné okamžiky, ale nakonec přišla spása. 

"Naštěstí jsem si v průběhu závodu vzala do kapsičky gel a myslím si, že mě to nakonec dost zachránilo, protože připravený ionťák jsem v průběhu závodu neměla. Nebýt gelu, tak mi možná na konci závodu došla síla," oddechla si. 

Související obsah

​Rekordním časem si také zajistila účast na mistrovství světa a Evropském poháru v běhu na 10 tisíc metrů. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události