Fotbal

Tragédie po baráži o MS. Rozzuření diváci vtrhli na hřiště. Zavinili smrt lékaře?

Tragédie po baráži o MS. Rozzuření diváci vtrhli na hřiště. Zavinili smrt lékaře?
Fanoušci Nigerie po utkání s Ghanou řádili na hřišti | Zdroj: Profimedia

Barážové utkání o mistrovství světa v Kataru mezi Nigérií a Ghanou mělo tragickou dohru. Domácí fanoušci neunesli vypadnutí svého týmu a ve velkém množství vtrhli na hřiště. Policie proti nim musela zasáhnout s použitím obušků a slzného plynu. Podle zambijské fotbalové federace také během utkání nebo po něm zemřel lékař Joseph Kabungo, který měl na utkání službu.

První zápas mezi Nigérií a Ghanou skončil bezbrankovou remízou, a jelikož se v africké kvalifikaci ještě stále zohledňují góly na hřišti soupeře, musela Nigérie v odvetném utkání uhrát stejný výsledek nebo vyhrát, aby mohla pomýšlet na postup. Z tohoto důvodu se zápas odehrál v hlavním městě Abuja místo tradičního Lagosu. Nachází se zde stadion pro 60 tisíc lidí a o zápas měli zájem i vysocí státní činitelé, kteří v hlavním městě sídlí. Národní tým zde navíc nikdy neprohrál. 

Přímo na utkání byl přítomen i populární fotbalový odborník a glosátor s přezdívkou Bielsista, který na twitteru podrobně popsal, co zápasu předcházelo. "Z hotelu jsme vyjeli téměř 3 hodiny před zápasem a cesta, která normálně zabere tak 10–15 minut, teď trvala skoro hodinu. Několik kilometrů od stadionu se tvořily kolony, lidé vystupovali z aut, některá se i otáčela a vracela se v protisměru. Do toho proudil dav fanoušků," vysvětluje s tím, že vstup do areálu byl umožněn jen z několika bran, což vedlo k velké koncentraci lidí. 

"Na první pohled byly patrné fronty u schodišť a gatů – do sektoru se vstupovalo brankou, doslova. Měla cca 1,5 metru a tlačil se do ní neustále se zvětšující dav. Žádný řád neexistoval, prostě se chtěl každý natlačit co nejdřív dovnitř. Vůbec nikdo neřešil, jestli máme lístek, natož abychom byli šacováni, prostě kdo se procpal, mohl přijít. Stadion byl cca 90 minut před zápasem zaplněn tak ze 75 %. Volnější zůstávaly prostory na horních tribunách a sektor hostů za bránou," popisuje účastník zápasu. 

Související obsah

Utkání nakonec skončilo remízou 1:1, díky které dále postoupila hostující Ghana. Fanoušky Nigérie tento výsledek pořádně rozzuřil, a tak vtrhli na hřiště a rozbíjeli vše, co jim přišlo pod ruku. Podle agentury Reuters také házeli různé předměty na příznivce a hráče Ghany, kteří se museli probojovat do tunelu, aby opustili hřiště.

Proti rozdivočelým fanouškům musela zasáhnout policie, která použila obušky a slzný plyn. 

Související obsah

​Během utkání nebo po něm došlo také ke smutné tragédii, kdy zemřel lékař Joseph Kabungo, který měl službu na zápase v Abuji. Informovala o tom zambijská fotbalová asociace. Příčina smrti je ale neznámá, a tak není jasné, jestli má co dočinění se řáděním fanoušků. "Bereme na vědomí, že je příliš brzy na to, abychom se zabývali podrobnou příčinou jeho smrti, ale počkáme na úplnou zprávu CAF a FIFA o tom, co se přesně stalo," uvedl prezident zambijské fotbalové asociace Andrew Kamanga. 

"Kabungo byl oddaným a velice milovaným členem naší fotbalové komunity a jeho vliv byl obrovský, protože byl také součástí zambijského vítězného týmu na Africkém poháru národů v roce 2012. Jeho smrt je obrovskou ztrátou, protože byl přítelem a důvěrníkem mnoha generací hráčů a jejich rodin," zní v oficiálním prohlášení. 

V Guatemale zase museli hráči prchat před agresivním davem:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události