Motorsport

Skvělý úspěch pro českého mladíka. Staněk vyhrál svůj první závod formule 3

Skvělý úspěch pro českého mladíka. Staněk vyhrál svůj první závod formule 3
Mladý český závodník formule 3 Roman Staněk Zdroj: Profimedia

Velkého úspěchu dosáhl teprve osmnáctiletý závodník Roman Staněk. V italské Imole vyhrál poprvé v kariéře závod formule 3, který bezprostředně předchází nejočekávanějšímu závodu F1. Celkově se jednalo o velmi povedený víkend, protože v sobotním sprintu mu patřila čtvrtá pozice a v celkovém pořadí šampionátu mu patří velmi dobrá třetí příčka. Od nové sezony hájí barvy týmu Trident.

Staňkovi se povedla už páteční kvalifikace, kterou dokončil na druhém místě. Nedělní závod potom ovlivnila mokrá trať, a tak měly jednotlivé týmy pořádně zamotanou hlavu, jak zvládnout taktický boj s pneumatikami. Ze začátku závodu byli ve výhodě jezdci, kteří obuli mokré pneumatiky, ale trať začala rychle usychat, a tak se do popředí začali dostávat závodníci se suchým obutím, což byl případ i Romana Staňka.

Po většinu závodu patřila Staňkovi druhá pozice, byť byl chvíli k vidění i na samotném čele, což se mu podařilo bezprostředně po startu a v desátém kole. Ten nejlepší moment si ale Staněk schoval do předposledního kola. V cílové rovince zaútočil na vedoucího Bearmana, kterého předjel a dostal se na první místo. To si už v závěrečném okruhu pohlídal a nijak neskrýval své nadšení. "Je to úžasné, díky!" křičel do týmové vysílačky, když protnul pomyslnou cílovou pásku. 

Související obsah

​Díky výhře si polepšil i v celkovém pořadí, když mu aktuálně patří třetí místo a na vedoucího Martinse ztrácí jeden jediný bod. Staněk, který sní, že si jednou zajede i závod formule 1, tak na sebe zásadně upozornil. Společně s ním závodí v juniorském šampionátu také Arthur Leclerc, mladší bratr vedoucího muže letošní sezony formule 1, nebo Ralf Schumacher, jenž je synem a synovcem bývalých hvězd motoristického sportu. 

Ferrari představilo pro letošní sezonu nový vůz:

Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události