Další sporty

104 maratonů ve 104 dnech. Běžkyně s protézou se zapsala do dějin

104 maratonů ve 104 dnech. Běžkyně s protézou se zapsala do dějin
Jacky Hunt-Broersmová absolvovala v rekordním čase rekordní počet maratonů (ilustrační foto). | Zdroj: Profimedia.cz

Sice přišla o nohu, přesto se dokázala zapsat do Guinnessovy knihy rekordů. Šestačtyřicetiletá Jacky Hunt-Broersmová nepřestala ani po amputaci nohy sportovat a dosáhla vynikajících výsledků. Během 104 dnů zaběhla neuvěřitelných 104 maratonů a stanovila nový historický milník. Díky výzvě, kterou si stanovila před dvěma lety, navíc vybrala spoustu peněz na dobročinné účely.

V roce 2020 si Hunt-Broersmová všimla Alyssy Amos Clarkové, jež zvládla během 95 dnů pětadevadesát maratonů. Proto si vyhlásila osobní výzvu s tím, že chce rekordmanku překonat. "Bylo by zajímavé to zkusit. Zvláště běh na protetické noze...," uvedla podle ESPN Jihoafričanka žijící v USA, co ji tehdy napadlo. 

O dva roky později svůj těžký úkol splnila. Měla ho o to těžší, že už jednadvacet let nosí místo levé nohy protézu. Původně chtěla zvládnout sto maratonů, Britka Kate Jaydenová však doběhla pár dní před ní stý běh, a tak svou metu navýšila na 102. 

Na konci dubna přesto doběhla svůj 104. maraton. Další dva závody totiž prý přidala už jen pro zábavu. Zúčastnila se dokonce i populárního podniku v Bostonu. Díky své aktivitě vybrala na dobročinné účely 192 tisíc dolarů, tedy skoro 4,5 milionu korun. Ty hodlá věnovat organizaci Amputee Blade Runners, aby pomohla lidem zvýšit dostupnost dražších protéz. 

Související obsah

​"Tady ve Státech jsou běžecké čepele opravdu drahé a zdravotní pojištění to nehradí, vidí to jako luxus. Takže jsem si myslela, že by to byl skvělý způsob, jak získat peníze na charitu," uvedla šestačtyřicetiletá žena, která přišla o levou nohu v roce 2001 kvůli vzácné formě rakoviny, jež postihuje kosti. 

O skvělé běžkyně není nouze ani v České republice:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události