Tenis

Nadal detailně vysvětlil, proč odstoupil z turnaje. Jak reagovali Fritz a Kyrgios?

Nadal detailně vysvětlil, proč odstoupil z turnaje. Jak reagovali Fritz a Kyrgios?
Rafael Nadal na tiskové konferenci | Zdroj: Profimedia

Ve čtvrtek večer zasáhla tenisový svět smutná zpráva. Rafael Nadal kvůli natrženému břišnímu svalu nenastoupí do semifinále Wimbledonu, díky čemuž má jeho soupeř Nick Kyrgios volnou cestu do finále. Španělský tenista na tiskové konferenci detailně vysvětlil, jaké kroky jej k rozhodnutí vedly. Na odstoupení 22násobného grandslamového vítěze reagovali také Nick Kyrgios a Taylor Fritz. Druhého zmíněného fanoušci litují, že nemůže nastoupit do semifinále místo Nadala.

Čtvrtfinálové utkání proti Tayloru Fritzovi dohrával Rafael Nadal v bolestech. Lékařské testy, které absolvoval po zápase, odhalily, že má sedmimilimetrovou trhlinu v jednom z břišních svalů. I tak se ale nevzdával předčasně, jelikož druhý den po zápase se na kurtu připravoval na semifinále proti Nicku Kyrgiosovi. Přitom ale zjistil, že nebude moci do utkání nastoupit, a tak svolal tiskovou konferenci. 

"Asi dokážete uhádnout, proč jsme se tu dnes sešli. Jsem tu, abych oznámil, že se musím odhlásit z turnaje," řekl hned na začátku novinářům. "Během čtvrtfinále jsem trpěl bolestmi břicha. Nebylo to v pořádku, což se nyní potvrdilo. Celý den jsem přemýšlel o svém rozhodnutí, ale myslím, že pokračování v turnaji nedává žádný smysl. Je zřejmé, že kdybych tak učinil, mé zranění se ještě zhorší," řekl Nadal s tím, že myslí hlavně na své zdraví. 

Po vítězství na Australian Open a French Open útočil Nadal na kalendářní grandslam, kdy by mohl vyhrát všechny čtyři turnaje velké čtyřky během jedné sezony. To se na mužském okruhu naposledy podařilo v roce 1969 legendárnímu Rodu Laverovi. Se zdravotním handicapem si ale na semifinále a případné finále nevěří. "Rozhodl jsem se tak, protože si myslím, že za těchto okolností nemohu vyhrát dva zápasy. Nejsem schopen rychle běhat ani dělat normální pohyby. Nechci jít na kurt, aniž bych byl dostatečně konkurenceschopný. Potřebuji hrát na takové úrovni, abych dosáhl svého cíle. Dělám to z respektu k sobě," vysvětlil Nadal. 

Související obsah

​Ve svých 36 letech si už Nadal uvědomuje, že jsou v životě důležitější věci než sportovní úspěch. "Štěstí je pro mě důležitější než jakýkoliv titul. Nemohu riskovat nastoupení do semifinále a pak být tři měsíce mimo hru. To by pro mě bylo velmi těžké," přiznal španělský tenista novinářům. 

Velké zdravotní problémy měl Nadal už před Wimbledonem, kdy bojoval s chronickou bolestí v chodidle. To se mu za pomoci lékařů podařilo vyřešit a mohl v All England Clubu startovat. "Skutečnost, že jsem tu, dokazuje, jak důležitý pro mě tento turnaj je a jak moc jsem zde chtěl hrát. Udělal jsem všechno pro to, abych si tu dal šanci. Jsem v semifinále a posledních pár dní jsem hrál dobře. I když jsem se kvůli zranění nohy cítil hůř, myslím, že na stejné úrovni, na které jsem hrál, bych měl šanci," řekl Nadal. Jeho zdravotní stav se ale během zápasu s Fritzem zhoršil. "Našel jsem způsob, jak zápas dokončit, na což jsem hrdý. Vyhrál jsem, ale nemohu riskovat zhoršení zranění. Není to jako s nohou, kde jsem věděl, že ke zhoršení nedojde, i když budu dál hrát," přiznal španělský tenista, který odhaduje, že bude mimo hru tři až čtyři týdny. 

https://www.instagram.com/p/CfuR8AKhwjP/

Na Nadalova slova o odstoupení z turnaje reagoval ve čtvrtek večer také jeho očekávaný soupeř Nick Kyrgios. "Odlišní hráči. Odlišné osobnosti. Doufám, že tvé zotavení proběhne hladce a brzy tě uvidím zdravého," popřál 27letý Australan svému soupeři, díky jehož skreči postoupil bez boje do finále. 

Mnozí fanoušci na sociálních sítích litují také Taylora Fritze, kterého Nadal ve čtvrtfinále porazil. Podle nich měl španělský tenista odstoupit už v průběhu zápasu, a pustit tak do semifinále svého soupeře, když tušil, že má zdravotní problémy. Americký mladík k tomu ale přistoupil více než sportovně. "Nechci žádné milodary. Nedokázal jsem ho porazit, tak si nezasloužím být v semifinále. Takhle je to jednoduché," vyjádřil se Fritz na sociálních sítích. 

Rafaelu Nadalovi postavili v Paříži sochu:

Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události