Tenis

Williamsová po prohře na US Open končí kariéru. Byla to velká jízda, řekla v slzách

Williamsová po prohře na US Open končí kariéru. Byla to velká jízda, řekla v slzách
Serena Williamsová | Zdroj: Profimedia

Serena Williamsová prohrála na US Open ve třetím kole, když ve více než tříhodinové bitvě nestačila na Australanku Alju Tomljanovičovou, které podlehla 5:7, 7:6 a 1:6. Znamená to definitivní konec její kariéry, během které vyhrála 23 grandslamových titulů ve dvouhře a dalších 14 přidala v deblu po boku své starší sestry Venus. Stala se také držitelkou čtyř zlatých medailí. Nejlepší tenistka všech dob opouští navždy profesionální kurty.

Když Serena Williamsová naposledy udeřila do míčku ve snaze zahrát vítězný míč k čáře, zastavil se pouze o síť. V tu chvíli bylo definitivně jasné, že už zápas neotočí a s US Open, které ve své kariéře vyhrála šestkrát, se rozloučí ve třetím kole. Postupující se stala Australanka Tomljanovičová, ale to v té chvíli zajímalo jen málokoho. Výsledek zápasu totiž znamenal, že nejlepší tenistka všech dob končí svoji tenisovou pouť, která trvala neuvěřitelných 25 let. 

"Chtěla bych poděkovat všem, kteří byli na mé straně po mnoho let, vlastně desetiletí," začala Williamsová dojemnou řeč po zápase, během které jen stěží udržovala slzy. "Všechno začalo mými rodiči, za které jsem velmi vděčná. Toto jsou slzy štěstí," soukala ze sebe tenisová královna. Nezapomněla také na svoji sestru: "Nebyla bych Serenou, kdyby nebylo Venus. Děkuju ti, Venus. Ona je ten jediný důvod, že Serena někdy existovala."

Související obsah

​Nikdo nikdy v historii tenisu nedominoval jako Serena Williamsová. Během kariéry vyhrála celkem 39 grandslamových titulů (23 ve dvouhře, 14 ve čtyřhře a 2 v mixu), na krk si pověsila čtyři zlaté olympijské medaile. Na čele světového žebříčku strávila neuvěřitelných 319 týdnů. "Byla to zábavná jízda. Byla to nejneuvěřitelnější jízda, kterou jsem v životě zažila. Jsem moc vděčná všem, kteří mě v životě hnali vpřed. Díky nim jsem nyní tady," řekla americká šampionka po posledním zápase. 

Když se jí reportérka zeptala, jestli je možné, že konec kariéry ještě přehodnotí, odpověděla tajemně: "Myslím, že ne, ale nikdy nevíte. Nevím."

A jak zápas s Aljou Tomljanovičovou vlastně probíhal? 

Williamsová do něj vstoupila výborně. Přes prohrané první podání se jí podařilo první set otočit. A za stavu 5:3 mohla celou sadu dopodávat. Jenže to se nepodařilo, místo toho prohrála čtyři hry v řadě. A Tomljanovičová vyhrála 7:5. Americké tenistce vyšel vstup i do druhé sady. Dostala se do vedení 4:0 a vše nasvědčovalo tomu, že rozhodujícímu třetímu setu nebude stát nic v cestě. 

Související obsah

​Jenže za stavu 5:2 neproměnila čtyři setboly, čehož mohla brzy litovat, jelikož se soupeřce podařilo srovnat skóre a dostat set do tiebreaku. V něm ale byla Williamsová lepší, vyhrála 7:4 a třetí set mohl začít. I do něj vstoupila legendární tenistka skvěle, když vzala Australance servis. Na nic víc už ale neměla síly. Prohrála šest her v řadě a Tomljanovičové se podařilo proměnit pátý mečbol. "Snažila jsem se, ale Alja byla dnes trochu lepší," řekla Williamsová po zápase. 

Tenistku Serenu Williamsovou dojali diváci v Torontu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Tenis

Důležité Události