Dva otřesy mozku za pět dnů? Kariéra hvězdy NFL je v ohrožení a fanoušci zuří

Josh Tupou strhává quarterbacka Tuu Tagovailou k zemi | Zdroj: Profimedia

Jediný páteční zápas nejlepší ligy amerického fotbalu NFL skončil výhrou Cincinnati Bengals nad Miami Dolphins. Více než o samotném výsledku se však hovoří o zdravotním stavu quarterbacka Miami. Havajský rodák Tua Tagovailoa totiž opustil hřiště po úderu do hlavy na nosítkách. Navíc už v utkání před pěti dny nedokázal odejít ze hřiště po svých a jeho nasazení do zápasu bylo velmi kontroverzní.

Domácí Bengals dokázali otočit utkání ve svůj prospěch v poslední čtvrtině díky 13 bodům a vyhráli 27:15, jenže Dolphins v té době hráli už bez svého klíčového muže, kterým je Tua Tagovailoa. 24letý quarterback totiž utrpěl zranění hlavy a krku ve druhé čtvrtině, kdy ho poslal k zemi Josh Tupou. Tagovailoa dopadl na hrací plochu přímo na hlavu. Následovaly hrůzu nahánějící záběry, když quarterbackovi ztuhly ruce před obličejem ve velmi nepřirozené pozici.

Pětka draftu z roku 2020 opustila hřiště na nosítkách, což fanoušci alespoň doprovodili hromadným povzbuzujícím pokřikem: "Tua! Tua!" Ještě před poločasovou přestávkou Dolphins informovali, že je Tagovailoa při vědomí na vyšetření v nemocnici. A po zápase doplnili, že by měl být propuštěn a odcestovat s týmem.

"Je to emotivní moment. Tohle není součást dohody, kterou podepisujete. Spoluhráči i já jsme si dělali velké starosti, ale (Tagovailoa) byl vyšetřen a není to nic vážnějšího než otřes mozku," řekl po utkání trenér Miami Mike McDaniel. Jenže právě otřes mozku je diagnóza, která fanouškům nahání hrůzu.

Stejný problém se totiž řešil u hvězdy Miami v utkání proti Buffalu, které se hrálo v neděli večer. Tehdy se krátce před přestávkou Tagovailoa těžce zvedal z trávníku a po chvíli se ani neudržel na nohou a potřeboval pomoc, aby opustil hřiště.

V NFL funguje přísný protokol pro kontrolu otřesu mozku. Když se hráč dostane do kontaktu, kde potenciálně mohl utrpět otřes mozku, musí projít složitým vyšetřením, aby mohl zpátky na hřiště. Tagovailoa sice poslední dvě minuty před přestávkou nehrál, ale po ní se opět vrátil na hřiště, což fanoušci nechápali. A také hráčská asociace si zažádala o přezkoumání jeho rychlého návratu na hřiště.

Po zápase byl označen jeho start v dalším zápase za nejistý, ale tým uvedl, že nešlo o zranění hlavy, nýbrž zad. A sám hráč uvedl, že podstoupil všechna nutná vyšetření, aby mohl proti Cincinnati nastoupit.

Už před zápasem fanoušci varovali, že hráčův start je uspěchaný a riskantní. A po jeho předčasném opuštění hřiště na nosítkách se kritika vystupňovala ve velkém.