Fotbal

Rosický má narozeniny. Fanoušci v cizině ho stále zbožňují. Co vzkazují sparťané?

Rosický má narozeniny. Fanoušci v cizině ho stále zbožňují. Co vzkazují sparťané?
Tomáš Rosický | Zdroj: Profimedia

Tomáš Rosický slaví narozeniny. Jednomu z nejlepších fotbalistů české historie je 42 let, na což pochopitelně nezapomněli ani v klubech, ve kterých strávil svoji veleúspěšnou kariéru. S láskou na něj vzpomínají také příznivci londýnského Arsenalu a německého Dortmundu. Fanoušci Sparty ale mají vůči němu smíšené pocity, protože jeho momentální působení ve vedení Sparty zatím není příliš úspěšné a žádají jeho odstoupení.

"Pokud milujete fotbal, milujete Tomáše Rosického." Tato slova zazněla z úst Arséna Wengera v lednu 2015. Tomáš Rosický tehdy svým gólem rozhodl utkání FA Cupu proti Brightonu. Jednalo se o jeden z mnoha okamžiků, díky kterému si drobného záložníka během desetiletého působení zamilovali. 

I přesto, že kariéru Rosického sužovala častá dlouhodobá zranění a spoustu utkání proseděl kvůli tomu na tribuně, nedají na něj dopustit a prohlášení, že je jedním z jejich nejoblíbenějších hráčů v historii Arsenalu, nejsou vůbec žádnou výjimkou. "Už se nerodí fotbalisté, jako byl Tomáš Rosický. Skvělý hráč!"; "Jeden z nejlepších fotbalových talentů, kterého jsem kdy viděl."; "Rosického jsem miloval. Je to další hráč, který kvůli zraněním nehrál tak moc, jak si zasloužil," nebo "Tato legenda si vždycky strčila Tottenham do kapsy." Takový je výběr jen několika oslavných komentářů, kterých se pod příspěvky Arsenalu sešlo na sociálních sítích několik stovek. 

Rosický v dresu Arsenalu sice na mistrovský titul nedosáhl, ale mohl se radovat alespoň ze zisku dvou trofejí z FA Cupu a anglického Superpoháru. O něco úspěšnější byl během svých předchozích angažmá v Borussii Dortmund a Spartě. Po boku Jana Kollera se stal hned dvojnásobným mistrem německé ligy a došel do finále Poháru UEFA. I zde na něj fanoušci vzpomínají s velkou láskou a respektem. 

Složitější situaci musí čelit Rosický před příznivci Sparty. Když z pražského klubu v roce 2001 odcházel za stále rekordní částku 504 milionů korun, fanoušci jej bezmezně milovali. Nejenže je uchvacoval svými výkony na hřišti, ale za vydělané peníze si tehdy letenský klub postavil tréninkové centrum, což byla pro Spartu spása.

Nyní je ale situace jiná. Na konci roku 2018 se stal sportovním ředitelem Sparty a s jeho výsledky v této pozici nejsou fanoušci Sparty příliš spokojení. Hráči a trenéři, které na Letnou přivedl, nesplňují očekávání a čím dál tím častěji se ozývají hlasy, že by měl vedení klubu opustit. V tento den si ale pro něj našli hezká slova. "Všechno nejlepší, Tome! Snad se brzy začne Spartičce dařit."; "Kdybych si mohl vybrat jednu osobu, kterou si vytetuji, bude to Tomáš. Legenda. Ještě jednou – všechno nejlepší."; "Všechno nejlepší! Věřím, že se Tomášovi povede naplnit jeho vizi a až na tu jízdu budeme vzpomínat, budeme říkat: 'Jojo, ale pamatujete, jak jsme byli blbí a vyhazovali jsme ho?' "

V srpnu 2016 se Rosický vrátil do Sparty jako hráč. Takto hovořil po prvním zápase:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události