Další sporty

Světoznámý šachista je v umělém spánku. Měl zatím neobjasněnou nehodu

Světoznámý šachista je v umělém spánku. Měl zatím neobjasněnou nehodu
Ruský šachista Anatolij Karpov | Zdroj: Profimedia.cz

Slavný ruský šachista Anatolij Karpov je v kómatu. Bývalý mistr světa a poslanec ruské Dumy prý prodělal ve svém domě neobjasněnou nehodu a momentálně leží na jednotce intenzivní péče jedné z moskevských nemocnic. Verze o tom, co se mu stalo, jsou různé. Podle některých zdrojů za jeho stav může opilost, jiné ale mají za to, že byl napaden.

Patří mezi největší šachové legendy historie, teď ale bojuje o život. Jednasedmdesátiletý bývalý mistr světa Anatolij Karpov v současnosti leží na jednotce intenzivní péče nemocnice Nikolaje Sklifosoského, kde se zotavuje z neobjasněné nehody. Podle informací Polsat News je jeho stav sice vážný, ale stabilizovaný. Přesto zůstává proslulý Rus v umělém spánku.

Co se rodákovi ze Zlatousti, jenž je momentálně členem ruské Dumy za Putinovu stranu Jednotné Rusko, stalo, ale není vůbec jasné. Zdroje hovoří o několika možných verzích. Podle jedné z nich byl Karpov nalezen v bezvědomí ve svém bytě po nespecifikované nehodě, což potvrdila i jeho dcera Sofie. 

Další varianta, již oznámila ruská šachová federace, hovoří o tom, že bývalý světový šampion utrpěl zranění v důsledku pádu. Podnikatel Andrej Kovaljov zase uvedl, že Karpov byl napaden neznámými útočníky poblíž ruské Dumy. 

Související obsah

​Jisté je ale prý to, že měl šachový velmistr v krvi vysokou hladinu alkoholu a utrpěl mozkolebeční trauma a zlomeninu kyčle. Více nejspíš ukáže vyšetřování a další vývoj zdravotního stavu významné ruské persony. 

Ta v době aktivní kariéry získala 12 titulů mistra světa a v letech 1993-1999 se stal mistrem FIDE a pomohl k založení 46 šachových škol po celém světě. 

Šachy se dají překvapivě hrát i pod vodou:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Další sporty

Důležité Události