Fotbal

Gól z říše snů. Fotbalista s amputovanou nohou boří internet

Hendikepovaný fotbalista Marcin Oleksy se stal ze dne na den hvězdou. V zápase své Warty Poznaň proti Rzeszowu v PZU AMP Futbol Ekstraklasa totiž vstřelil dechberoucí branku, která od té doby fascinuje fanoušky i fotbalové experty. Vytříbenou techniku 35letý Polák ukázal i navzdory faktu, že při autonehodě přišel o nohu, a musí tak hrát s určitým omezením, stejně jako jeho soupeři i protihráči. Trefa, kterou zaznamenal zdravou nohou, přesto platí za hit internetu.

Dokud při autonehodě nepřišel o nohu, byl nadějným brankářem. Po amputaci levé dolní končetiny se však vrhl na trénování dětí a také na fotbal hendikepovaných. Jako post ale tentokrát zvolil ofenzivu. 

V zápase své Warty Poznaň proti Rzeszowu ukázal, že to byla správná volba. Vstřelil totiž parádní branku, která okouzlila snad každého, kdo ji viděl. Navíc se stala hitem internetu a sklízí samá obdivná slova. Oleksy při ní ukázal parádní techniku a rovnováhu, pověsil se do vzduchu a zdravou nohou zavěsil.

Související obsah

Fanoušci mu okamžitě začali skládat zasloužené poklony. "Je to jeden z nejlepších gólů, které jsem v životě viděl," napsal jeden z nich. "Jsem nadšený z toho, že lidé i v těžkých podmínkách dělají to, co milují," přiznal další. Jeden z příznivců se dokonce nechal slyšet, že by Oleksyho klidně nominoval na Cenu Ference Puskáse. Ta se každý rok uděluje za nejkrásnější trefu sezony. 

​K úspěchu a uznání ale vedla dlouhá cesta. Polák přišel o nohu v pouhých 23 letech po autonehodě, při níž ho v práci srazilo auto. Dva následující roky strávil na invalidním vozíku.

Poté začal používat berle a postupně se znovu začleňovat do aktivního života. Fotbalu hendikepovaných se začal věnovat v roce 2019, a později byl dokonce povolán do polské reprezentace hendikepovaných, se kterou se zúčastnil mistrovství světa. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události