Fotbal

Šokující slova. MS v Severní Koreji? Prezident FIFA se nebrání

Šokující slova. MS v Severní Koreji? Prezident FIFA se nebrání
Gianni Infantino | Zdroj: Profimedia

Prezident FIFA přišel krátce před startem světového šampionátu v Kataru, který je plný kontroverzí, s dalším ožehavým tématem. Rodák ze Švýcarska totiž připustil, že by se v budoucnosti mohlo MS konat i v diktátorské Severní Koreji.

"FIFA je globální fotbalová organizace. Jsme fotbaloví lidé, ne politici, a chceme lidi spojovat. Kterákoli země může pořádat akci. Pokud chce Severní Korea něco hostit…," uvedl šéf světového fotbalu podle Daily Mail a přiznal tak, že má země, kde vládne diktatura, dveře otevřené. 

Krátce před startem kontroverzního šampionátu v Kataru tak Infantino přiložil do pomyslného ohně další polínko. Blížící se MS vyvolává každý den řadu ožehavých otázek a prezident FIFA už přemýšlí o tom, že by byl rád za pořadatelství dalšího státu, které by mohlo rovněž vyvolat řadu negativních reakcí a emocí. 

Dvaapadesátiletý Švýcar navíc přiznal, že už s Korejci v této věci jednal. "Před několika lety jsem jel do Severní Koreje, abych se Severokorejců zeptal, zda jsou připraveni uspořádat část mistrovství světa žen ve fotbale s Jižní Koreou. Samozřejmě jsem nebyl úspěšný, ale zkusil bych to klidně ještě stokrát, kdyby to pomohlo," řekl Infantino. 

Související obsah

"Pouze angažovanost může přinést skutečnou změnu. Jsme globální organizací a chceme zůstat organizací, která spojuje svět," doplnil. Severní Korea je přitom proslulá diktátorským režimem s prvky maoismu či stalinismu, politickými čistkami, kultem osobnosti či rozvinutým jaderným programem a vleklými spory s Jižní Koreou.

Především z těchto důvodů Infantinova prohlášení šokují. Samotní Severokorejci se poprvé představili na MS v roce 1966, naposledy si největší fotbalový svátek světa užili v roce 2010 v Jihoafrické republice. Od té doby na další účast čekají. 

Už brzy odstartuje MS v Kataru. Jak to přímo na místě vypadá?

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události