Fotbal

Novinka na MS: FIFA zvažuje zavedení penalt už v základní skupině

Novinka na MS: FIFA zvažuje zavedení penalt už v základní skupině
Lionel Messi při pokutovém kopu | Zdroj: Profimedia

Příští fotbalové mistrovství světa, které se bude hrát v USA, Kanadě a Mexiku, možná nabídne jednu velkou novinku. FIFA zvažuje, že v případě nerozhodného výsledku budou o bodu navíc rozhodovat penalty.

Příštího světového šampionátu se zúčastní 48 týmů místo současných 32. Očekává se, že bude 16 skupin po třech týmech namísto dosavadních osmi skupin po čtyřech. Dva nejlepší celky by postupovaly do vyřazovací části a na řadu by přišlo o jedno vyřazovací kolo navíc.

Pokud opravdu projde formát se třemi týmy ve skupině, je možné, že by FIFA představila také nové pravidlo. Kdyby po 90 minutách byl výsledek nerozhodný, hrálo by se o bonusový bod, o kterém by rozhodoval penaltový rozstřel. Ten by ale teoreticky mohl proběhnout už před úvodním hvizdem. Důvodem zavedení penaltového rozstřelu by bylo to, aby fotbalisté neměli možnost ovlivňovat výsledky.

Související obsah

​Už nyní se FIFA snaží případným nekalostem zabránit tím, že poslední zápasy ve skupině se hrají ve stejný čas. Toto pravidlo platí od roku 1986, a to kvůli události, která se stala v roce 1982 v Gijónu. Západní Německo tehdy porazilo Rakousko 1:0 a oba týmy tak šly dál na úkor Alžírska.

O penaltách v případě nerozhodného výsledku mluvil už v roce 2017 šéf FIFA pro technický rozvoj Marco van Basten. "Rozstřel by skutečně mohl být možností pro turnaje se třemi účastníky ve skupině. Všechno to může být hodně těsné. Pokud například jeden tým v jednom zápase remizuje 0:0 a ve druhém vyhraje 1:0, existuje velké riziko, že všechny tři týmy budou mít na konci stejně bodů i skóre," řekl tehdy van Basten.

Messi neproměnil pokutový kop v zápase s Polskem, ale Argentina přesto vyhrála:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události