MS ve fotbale 2022

FIFA potrestala Chorvatsko za xenofobní chování fanoušků. Platí i Srbsko

FIFA potrestala Chorvatsko za xenofobní chování fanoušků. Platí i Srbsko
Chorvatští fanoušci | Zdroj: Profimedia

Mezinárodní federace fotbalových asociací (FIFA) potrestala týmy Chorvatska, Srbska a Saúdské Arábie. První jmenovaný tým dostal peněžitou pokutu za xenofobní chování svých fanoušků v zápase s Kanadou.

Chorvatsko dostalo pokutu ve výši 50 tisíc švýcarských franků (1,2 milionu korun). Za vše můžou jeho fanoušci, kteří v zápase s Kanadou uráželi gólmana soupeře Milana Borjana, tedy etnického Srba, který se narodil v Chorvatsku, ale v dětství ze země uprchl.

Někteří fanoušci navíc mávali transparentem, který odkazoval na vojenskou operaci z roku 1995, která ukončila válku o nezávislost Chorvatska. Během ní a po ní uprchlo ze země více než 200 tisíc etnických Srbů, včetně Borjanovy rodiny.

Trest dostalo také Srbsko, které musí zaplatit 20 tisíc švýcarských franků (490 tisíc korun). To pyká za vyvěšení kontroverzní mapy Srbska v kabině během zápasu s Brazílií, na které bylo Kosovo ještě jako jeho součást. Navíc na ni bylo heslo "Žádná kapitulace". Proti tomu Kosovská fotbalová federace (FFK) podala stížnost a uspěla. Kosovo je od roku 2008 na Srbsku nezávislé, ale Bělehrad jeho nezávislost stále neuznává.

Související obsah

​Posledním potrestaným celkem je Saúdská Arábie. Ta musí zaplatit dohromady 30 tisíc švýcarských franků (740 tisíc korun). A to za nevhodné chování týmu poté, co hráči asijského celku dostali šest žlutých karet při výhře nad Argentinou 2:1.

Chorvatsko v osmifinále mistrovství světa porazilo na penalty Japonsko:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu MS ve fotbale 2022

Důležité Události