MS ve fotbale 2022

Brazílie na fotbalovém MS končí. Chorvatsko ji vyřadilo na penalty

Největší favorit letošního mistrovství světa ve fotbale je venku ze hry. Brazílie byla blízko postupu, když ještě po 116 minutách vedla 1:0 a nepovolila soupeři žádnou střelu na bránu. Jenže ve 117. minutě vyrovnal Petkovič a poté Chorvati opět ukázali, že penalty umí, když proměnili všechny čtyři pokusy. Livakovič jednu chytil a rozstřel ukončil Marquinhos.

První velkou příležitost v zápase měli Chorvaté. Pašalič ve 12. minutě poslal přízemní centr do vápna, ale Juranovič promáchl nohou jen naprázdno. A Perišič byl pravděpodobně rozhozen spoluhráčovým pokusem a nestihl včas zareagovat na míč, který k němu propadl. Na druhé straně se do nebezpečné šance dostal Vinícius, ale jeho střelu zblokoval Lovren. Zbytek prvního poločasu už žádnou větší šanci nenabídl, a tak se šlo do kabin za bezgólového stavu.

Po přestávce byli mnohem nebezpečnější Brazilci, ale nejvíce na hřišti zářil chorvatský brankář Livakovič. Ten pochytal všechny střely soupeřů a nepřekvapil ho ani okamžik, kdy na něj nebezpečný míč při bránění centru vyslal obránce Gvardiol.

​V prodloužení poslal Brazílii do vedení Neymar svým 77. gólem v reprezentaci, čímž vyrovnal Pelého rekord. Útočná hvězda PSG si narazila míč se dvěma spoluhráči, pak už stál před Neymarem jen brankář Livakovič. Toho 30letý hráč obešel a zavěsil míč do sítě. Jenže na konci druhého prodloužení srovnal Petkovič vůbec první střelou Chorvatska na bránu. Rána mířila doprostřed brány a Alisson by s ní patrně neměl problém, jenže obránce Marquinhos ji tečoval mimo dosah gólmana Liverpoolu.

Chorvaté si poté při penaltovém rozstřelu vedli perfektně. Vlašič a Majer zvolili střelu doprostřed brány a Alisson pokaždé skočil do strany, Modrič a Oršič poté pálili přesně k tyči. Naopak za Brazíliii kopal jako první Rodrygo a jeho nepříliš povedenou ránu chytil Livakovič. Casemiro a Pedro sice proměnili, jenže na konci čtvrté série musel smolař zápasu Marquinhos proměnit, aby se šlo do penalt. Jenže trefil jen tyč. Chorvatsko tak opět prokázalo, že penaltové rozstřely umí, a největší favorit turnaje je tak ze hry.

Výsledek čtvrtfinále mistrovství světa:

Chorvatsko–Brazílie 2:1 po penaltách (0:0, 0:0)
Branky: 117. Petkovič, rozh. pen. Oršič – 105 + 1. Neymar

Muž zápasu podle redakce Nova Sport: Dominik Livakovič

Livakovič chytil 10 střel na svou bránu a v penaltovém rozstřelu také jednu lapil.