Další sporty

Elitní keňská atletka dopovala. Dostala několikaletý zákaz

Elitní keňská atletka dopovala. Dostala několikaletý zákaz
Diana Kipyokeiová | Zdroj: Profimedia

Elitní keňská běžkyně Diana Kipyokeiová měla pozitivní dopingový test a tvrdě za něj pyká. Za užívání kortikosteroidů jí byl sebrán titul z maratonu v Bostonu z roku 2021, a navíc dostala šestiletý distanc.

Jednotka pro bezúhonnost atletiky (AIU) oznámila dlouhou stopku Kipyokeiové, protože sportovkyně odevzdala po loňském bostonském maratonu pozitivní vzorek moči, navíc mařila vyšetřování křivým svědectvím a falšovala doklady. Právě z tohoto důvodu dostala Keňanka tak tvrdý trest. Závodní distanc se jí počítá od 27. června.

Není ale jedinou dopingovou hříšnicí, která dostala tvrdý trest. Na pět let dostala zákaz Purity Rionoripová, vítězka loňského pražského maratonu, který byl kvůli koronaviru posunut a byl určený jen pro elitní závodníky a závodnice.

Ta odevzdala pozitivní vzorek letos na jaře, když byla testována mimo soutěž. V jejím vzorku bylo odhaleno zakázané diuretikum furosemid, které mimo jiné slouží k maskování jiných nedovolených látek.

Související obsah

​Devětadvacetiletá atletka se hájila tím, že jí látku předepsali lékaři při zranění kotníku. V nemocnici Rionoripová sice byla, ale předepsaný lék sama změnila na přípravek s obsahem furosemidu. I jí hrozil šestiletý trest, ale díky přiznání dostala od AIU stopku na pět let.

O dopingu jsme si povídali také ve Víkendové Snídani, a to s lékařem, který objevil doping u Diega Maradony:

Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Další sporty

Důležité Události