Hokej

Po 30 letech výhra za tři body proti Kanadě. Kdysi zářili Výborný či Demitra

Po 30 letech výhra za tři body proti Kanadě. Kdysi zářili Výborný či Demitra
Český hokejista David Výborný, ilustrační fotka | Zdroj: Profimedia.cz

Čeští junioři přepsali historii, a to hlavně tím, že v základní hrací době porazili Kanadu. To se v samostatné české historii nikdy nepovedlo, naposledy to v roce 1993 dokázal výběr Československa. V té době v týmu zářili například David Výborný či slovenská legenda Pavol Demitra.

Nekonečné série proher a neúspěchů vzbudily v českém mládežnickém hokeji obraz toho, že Kanada je v kategorii hráčů do dvaceti let k neporažení. To změnil až tým Radima Rulíka na juniorském šampionátu pro rok 2023. V noci totiž národní tým vyhrál 5:2. 

Stejný počin se v historii podařil naposledy v roce 1993, kdy český a slovenský výběr hrály ještě spolu. Jedná se o turnaj, který se hrál ve Švédsku a kde Peter Forsberg udělal zatím nepřekonaný bodový rekord (31 bodů v 7 zápasech). 

Tehdy národní tým porazil Kanadu 7:4 a i díky tomuto triumfu si nakonec došel pro bronzové medaile. V sestavě se nacházelo několik budoucích hvězd českého i slovenského hokeje – František Kaberle, Pavol Demitra, Petr Ton či David Výborný. Poslední jmenovaný s patnácti body vyhrál českou produktivitu.

Související obsah

Nominace Československa na MSJ v roce 1993: 
Brankáři: Pavel Maláč, Igor Murín
Obránci: Radim Bičánek, Václav Burda, František Kaberle, Pavel Kowalczyk, Stanislav Neckář, Pavel Rajnoha, Zdeněk Toužimský, Jan Vopat
Útočníci: Michal Černý, Pavol Demitra, Roman Kaděra, Richard Kapuš, Tomáš Klimt, Kamil Koláček, Patrik Krišák, Tomáš Němčický, Ondřej Steiner, Miroslav Škovíra, Petr Ton, David Výborný

Zápas mezi výběrem Česka a Slovenska s Kanadou skončil výsledkem 7:4 a gólově se prosadili Patrik Krišák, David Výborný, Ondřej Steiner, Tomáš Nemčický, Jan Vopat a dvakrát Michal Černý. Ani tato prohra ale Kanadě neodebrala zlaté medaile. Tehdy se v jejím kádru představil brankář Manny Legacé a legendární hráči jako je Chris Pronger, nebo Paul Kariya.

Související obsah

Samozřejmě nejde o první výhru po třiceti letech vůbec. Naposledy se česká dvacítka radovala na konci roku 2013, kdy Češi Kanadu zlomili v nájezdech. V zápase se prosadili David Kämpf či Jakub Vrána, za Kanadu hrála esa jako je McDavid, Ekblad či Horvat.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Hokej

Důležité Události