Motorsport

Třetí etapa kvůli počasí zkrácena. České kamiony opět zajely skvěle

V úterní třetí etapě Dakar Rally na závodníky čekalo 447 kilometrů, ale kvůli špatnému počasí byla etapa motocyklistům přerušena a dalším kategoriím zkrácena nebo zrušena. Ve zkrácené etapě se opět skvěle dařilo českým kamionům. Do cíle nedojeli všichni závodníci a kvůli stále se zhoršujícím se podmínkám byl závod zastaven. Oficiální výsledky ještě nebyly zveřejněny.

Třetí etapa byla zkrácena kvůli špatným povětrnostním podmínkám, a tak automobily a kamiony končily už na 377. kilometru a veteránská kategorie Classic byla v úterý úplně zrušena. Většina motocyklů stihla dojet do cíle. Závodníkům, kteří nedojeli, bude čas dopočítán podle jejich rychlostního průměru v první části etapy.

"Směrem do cíle jsou strašné mraky a strašně prší, tak byla etapa o 80 km zkrácená kvůli bezpečnosti," řekl automobilový závodník Martin Prokop po závodě.

Jedinou kategorií, která dojela do cíle, byly motocykly. Nejrychlejší byl ve třetí etapě Australan Sanders, který projel všechny kontroly za čtyři hodiny a 24 minut a dostal se i do čela celkového pořadí. Na druhé místo odsunul Masona Kleina, který v etapě dojel třetí se ztrátou skoro sedmi minut.

Z Čechů dojel nejlépe Martin Michek, který ztratil na Sanderse 21 minut a 15 sekund. To mu stačí zatím na 18. místo. A v celkovém pořadí by se mohl posunout o příčku výš. V celkovém pořadí poskočí také Milan Engel, který v etapě dojel 34., a Jan Brabec, jenž na 36. místě v etapě ztratil 55 minut na prvního.

V závodě končí americký motorkář Ricky Brabec, vítěz Rally Dakar z roku 2020, který těžce havaroval a musel být převezen do nemocnice.

​Kategorie automobilů byla ukončena už na 377. kilometru. Tam měl nejrychlejší čas Francouz Chicherit. Do čela celkového pořadí se dostal Katařan Al Attíja. Martin Prokop dojel na 17. místě, a v celkovém pořadí si tak pohorší. Doposud vedoucí závodník Carlos Sainz, který skoro půl hodiny stál kvůli technickým problémům, za vítězem etapy dojel s téměř hodinovou ztrátou.

V kategorii kamionů se skvěle dařilo Čechům. Do cíle už dojel Martin Macík, který měl v pondělní etapě technické potíže, ale ve třetí etapě je zatím první. Druhé místo drží Jaroslav Valtr a třetí pozici Aleš Loprais. Před české jezdce by se mohl ještě dostat Nizozemec Huzink, který ještě nedojel do cíle, ale na mezičasech je zatím na prvním místě.

Závodníci jsou nyní odkláněni už na 240. kilometru, takže se možná konečné výsledky budou ještě měnit. Na oficiální výsledky se stále čeká.

Každodenní souhrn dění na Dakar Rally můžete sledovat v našem hodinovém pořadu od 21:45 na Nova Action.

3. Guthrie, Walch (USA) +5:46

Ve druhé etapě zvítězil v kategorii kamionů Aleš Loprais a dostal se i do průběžného vedení: