Plavčík na Havaji si musel vyžádat u šéfa volno, pak porazil nejlepší surfaře světa

Luke Shepardson se na Havaji stal jubilejním desátým vítězem prestižního surfařského závodu Eddie Aikau Big Wave, který je taktéž znám jako The Eddie. Zajímavostí je, že se Shepardson živí na místě jako plavčík, a aby se mohl účastnit, musel si vyžádat volno v práci. Vítězství vyfoukl Johnu Johnu Florencovi, který je dvojnásobným mistrem světa, a mohl se tedy stát prvním mužem, jenž by The Eddie opanoval více než jednou.

The Eddie se na Havaji koná od roku 1985. Od té doby poznal do letošního roku devět vítězů, ale nikdo tento prestižní závod nedokázal vyhrát dvakrát. Blízko tomu byl dvojnásobný mistr světa John John Florence, který ovládl poslední ročník v roce 2016. Čáru přes rozpočet mu v tom udělal ale dosud neznámý Luke Shepardson, který se živí jako plavčík a je spíše zvyklý ve vlnách zachraňovat životy.

Závodu se mohl Shepardson zúčastnit, protože The Eddie spojuje profesionální a amatérské surfaře. Musel si ale nejdřív vyžádat povolení od svého šéfa, aby mu dal volno v práci. To se nakonec podařilo, a tak mohl plavčík z povolání vyrazit do obrovských vln, které musí dosahovat do minimální výšky 30 stop (9,1 metru), aby se mohl závod vůbec uskutečnit.

​Po vítězném závodě zářil Shepardson nadšením. "Řekl jsem si, že jsem tady a můžu vyhrát. Bylo to ale super děsivé. Vlny byly obrovské a být součástí The Eddie je pro mě splněným snem, i kdybych byl jen na seznamu náhradníků. Nemůžu tomu uvěřit, je to šílené. Musím zpátky na věž, abych dokončil svou práci," řekl po závodě, po kterém si přebíral výhru v úboru pro plavčíky.

27letý surfař získal od rozhodčích 89,1 bodu z 90 možných. Díky vítězství si odnesl odměnu ve výši 10 tisíc dolarů (220 tisíc korun). Jeho vítězství je také zajímavé v tom, že závod se jmenuje podle zesnulého Eddieho Aikaua, který se stejně jako Shepardson živil jako plavčík a během své kariéry zachránil více než 500 lidí. V roce 1978 se ale při jedné záchranné misi ztratil ve vlnách a jeho tělo už nikdy nebylo nalezeno.