Fotbal

Opora Lipska možná zmešká šlágr kola. Pomůže člověku s rakovinou

Opora Lipska možná zmešká šlágr kola. Pomůže člověku s rakovinou
Maďarský fotbalista Willi Orbán | Zdroj: Profimedia.cz

Opora bundesligového Lipska Willi Orbán může chybět svému celku ve šlágru kola s Unionem Berlín. Důvody jsou ale velmi sympatické. Třicetiletý stoper je totiž od roku 2017 registrován v databázi dárců kostní dřeně. Nyní se ukázal jako vhodný dárce pro člověka s rakovinou krve.

Lipsko se v sobotu utká ve šlágru kola s Unionem Berlín a půjde také o souboj o druhé místo v Bundeslize. Domácímu celku ale bude možná chybět muž, který letos odehrál všechny zápasy a je jednou z největších opor aktuálně čtvrtého týmu Bundesligy. 

Rodák z Kaiserslauternu je od roku 2017 totiž veden v registru dárců kostní dřeně a nyní je autor tří letošních branek v německé soutěži vhodným dárcem pro člověka s rakovinou krve. Orbán odcestuje do Drážďan, kde ve středu 8. února podstoupí aferézu (odběr periferních kmenových buněk). 

V rámci přípravy na odběr kmenových buněk dostává Willi Orbán od sobotního zápasu v Kolíně nad Rýnem až do středečního rána speciální injekce, které zajišťují zvýšenou produkci kmenových buněk a jejich vyplavení do krevního oběhu.

Související obsah

Od neděle tedy netrénoval, připravuje se individuálně a jeho start proti Unionu je otevřený. "Samozřejmě jsem byl zpočátku trochu překvapený, když jsem se dozvěděl, že mohu být považován za dárce. Pak mi ale bylo okamžitě jasné, že chci k daru přistoupit přímo. Je to možnost zachránit lidský život s velmi malým úsilím. Pevně doufám, že můj dar pomůže k úplnému uzdravení obdarovaného," řekl Orbán pro web RB Lipska.

"Možná mi bude chybět zápas proti Unionu, ale to je v tomto případě vedlejší. A ti, kteří mě znají, tak vědí, že udělám vše pro to, abych se rychle vrátil do týmu. Přál bych si, aby se zaregistrovalo mnohem více lidí," dodal Willi Orbán. 

Lipsku se naposledy povedlo porazit Hoffenheim a postoupilo tak do čtvrtfinále domácího poháru:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události