MMA

Na UFC 286 se představí kontroverzní hvězdy, které testovaly ruské zbraně

Na UFC 286 se představí kontroverzní hvězdy, které testovaly ruské zbraně
Kamaru Usman | Zdroj: Profimedia

Už v sobotu se v londýnské O2 areně uskuteční UFC 286. Hlavním zápasem je titulový souboj mezi Leonem Edwardsem a Kamaruem Usmanem. Druhý jmenovaný Nigerijec loni v listopadu pózoval na narozeninách Aliho Kadyrova, kam jej pozval čečenský vůdce Ramzan Kadyrov. Přítomni byli také Henry Cejudo a Justin Gaethje, který se UFC 286 zúčastní také. Při té příležitosti testovali ruské zbraně používané ve válce proti Ukrajině.

Pro kontext je třeba dodat, že více zápasníků UFC má přímou vazbu na Ramzana Kadyrova, čečenského vůdce, který se přímo podílí na válce na Ukrajině tím, že tam posílá vlastní vojska. UFC se vydává za apolitickou organizaci, proto před tím přivírá podle NY Times oči. A tvrdí, že její podnikání žádné vazby na Kadyrova nemá. 

Skutečnost je ale taková, že Kadyrov svůj vliv rozšiřuje především skrz vlivné manažery sportovců, mezi nimiž se vyjímají hlavně dvě jména –⁠ Ali Abdelaziz a Malki Kawa. Oba pod sebou mají mnoho bojovníků, kteří spadají pod UFC i jiné organizace. Právě Abdelaziz se stará i o Kamarua Usmana, Justina Gaethjeho a Henryho Cejuda. Ti se loni v listopadu zúčastnili testování zbraní, které Rusové a čečenské jednotky používají ve válce na Ukrajině. 

Kamaru Usman se v Kadyrovově MMA klubu Absolute Championship Akhmat objevil už v roce 2020, kdy si musel projít povinným sparingem s jedním z Kadyrovových synů. Fotil se tam také s Beslanem Ušukovem, který se sice bojů na Ukrajině přímo neúčastní, ale slouží jako nástroj propagandy pro Kadyrova a Putina. Právě Usman bude jedna ze dvou hlavních tváří UFC 286 v Londýně. O titul se ve velterové váze utká s Britem Leonem Edwardsem. V kleci se oba borci střetli loni v srpnu, Edwards vyhrál díky K. O. v pátém kole kopem do hlavy. 

Druhou kontroverzní postavou sobotního večera bude Justin Gaethje, který se ve druhém hlavním zápase večera střetne v lehké váze Rafaelem Fizijevem. Americký zápasník má v UFC bilanci 6 výher a 4 porážky. Také on se v listopadu účastnil testování zbraní. MMA zápasníci se možná budou hájit tím, že o ničem nevěděli, ale právě jejich manažer Ali Abdelaziz moc dobře ví, s kým spolupracuje. Kadyrov v uplynulých letech proslul tvrdým potíráním opozice, přičemž mučil a unášel lidi vyvražďoval homosexuály. 

Třes a svírání stolu. Kadyrov s Putinem vyvolali diskuze o jejich zdraví:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu MMA

Důležité Události