Další sporty

Čeští bikeři se zapsali do historie. V Nepálu předvedli šílenost na kolech

O parádní úspěch se postarali čeští bikeři Tomáš Zejda a Ondřej Novák, kteří dokázali jako první na světě sjet na horském kole nepálskou horu Mera Peak. "Byla to bezesporu nejtěžší výzva, které jsme se ve svém životě postavili," přiznal Zejda.

Vrchol Mera Peak (6 476 m, pozn. red.) platí za nejvyšší turistickou horu, kterou je možné zdolat bez speciálního horolezeckého vybavení, a právě na tento kopec si vyšlápli dva čeští bikeři Tomáš Zejda a Ondřej Novák. Oba závodníci se navíc tímto kouskem zapsali do historie. 

"Myšlenku sjet na kole nejvyšší nepálskou horu jsme dostali v mezidobí po zdolání Kilimandžára. Fakt, že to před námi ještě nikdo nezkusil, značil, že jde o dost šílený nápad, kvůli kterému jsme se rozhodli dobrovolně riskovat svůj život. Nakonec to však byl neuvěřitelný zážitek plný adrenalinu, který po zdolání doplnila radost, vnitřní klid a pocity, které lze jen těžko popsat," popsal Tomáš Zejda, který je jinak předním českým jezdcem v disciplínách slopestyle a freestyle.

Související obsah

​"To, co vás žene k tomu vrcholu, je to, že budete první, kdo to sjede, že to dokážete. Ten výhled nahoře je neskutečný, sedíte tam a koukáme na osmitisícové kopce," dodává pro TV Nova Ondřej Novák, druhý účastník tohoto šíleného projektu, při kterém šlo několikrát o život. 

"V jednu chvíli mě to při sjezdu vytáhlo právě na pravou stranu, naštěstí se mi podařilo vyrovnat směr a pokračovat do bezpečí. Když už jsme si mysleli, že to nejnebezpečnější máme za sebou, zatáhlo se a my jsme byli rádi, že vidíme, kam máme jet," popisuje jeden z nebezpečných momentů Novák. 

"Omylem jsem najel na jednu z ledovcových trhlin a propadlo se mi zadní kolo. Musel jsem rychle seskočit a přitom hrozilo, že spadnu do několikametrové díry. Naštěstí jsem i já utekl hrobníkovi z lopaty," přidává další nepříjemnou zkušenost ze sjezdu Tomáš Zejda. 

Související obsah

​Oba bikeři si ale se všemi nástrahami dokázali poradit, a to včetně cesty dlouhé téměř 100 kilometrů, kterou museli zdolat s horským kolem na zádech. "Se zimou a tmou jsme měli zkušenosti už z výstupu na Kilimandžáro. Tentokrát nás však na cestě čekalo také několik ledovcových trhlin a ze všeho nejtěžší bylo, že jsme museli více než sto kilometrů nést kola na ramenou," vysvětluje Ondřej Novák. 

"Jsem šťastný, že to dobře dopadlo, že jsme se vrátili v pořádku a že žena ještě neporodila. Oficiální termín je za týden," dodává Tomáš Zejda, který při své cestě za vysněným snem nechal doma v Praze s těžkým srdcem těhotnou manželku.

Teď už jsou ale oba borci zpátky v Praze a v hlavě již mají další nápady na zdolávání dalších extrémních kousků. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události