Mourinhova aura ve finále skončila. Sevilla popáté vyhrála Evropskou ligu

Radost fotbalistů španělské Sevilly | Zdroj: Profimedia.cz

Neuvěřitelná série trenéra Josého Mourinha skončila. Portugalský stratég zatím vyhrál všechna evropská finále v kariéře, ale nyní mu vystavil stopku největší expert na Evropskou ligu. Španělská Sevilla slaví pátý titul v Evropské lize za posledních devět let. Rozhodly až penalty, Sevilla proměnila všechny.

Do velkého finále o titul v Evropské lize, kde se hrálo i o účast v Lize mistrů v následujícím ročníku, vstoupil mnohem lépe celek Josého Mourinha. Ve 12. minutě mohl otevřít skóre duelu krajní obránce Leonardo Spinazzola, ale ten ve vápně mířil jen do přesouvajícího se brankáře.

Stav utkání se měnil až ve 35. minutě. Mancini našel bravurní přihrávkou Dybalu, který se s míčem dostal až do vápna a po zemi překonal brankáře Bona. Do konce poločasu mohl vyrovnat Chorvat Rakitič, ale ten zpoza vápna mířil jen do levé tyče brankáře Patrícia.

Vyrovnat se španělskému celku povedlo na startu druhého poločasu, opět u toho byl Mancini, ale nyní se neradoval. Jesús Navas odcentroval na malé vápno, kde si dal italský fotbalista nešťastný vlastní gól. Zápas tak pokračoval od začátku.

Fotbalisté z Říma mohli odpovědět v 67. minutě, ale závar před brankou Bona neskončil gólem. Marocký brankář a jeho obrana udržela i s nutnou dávkou štěstí míč před brankovou čárou. O osm minut později sudí Taylor nařídil penaltu, ale pár sekund na to ji pro simulaci Ocampose odvolal.

Rozhodnout mohl žolík Belloti, který byl osloven krásným dloubáčkem a zjevil se sám před Bonem. Zakončoval na dlouhou nohu, ale jeho pokus nártem vyrazil marocký hrdina ze světového šampionátu konečkem prstu. Šlo se tak do prodloužení.

Nastavený čas přinesl očekávanou taktickou bitvu takřka bez šancí. Často se přerušovalo a emoce proudily vzduchem. V Budapešti se tak po více než čtyřiceti minutách boje šlo do očekávaných penalt.

Za Sevillu v prvních dvou sériích uspěli Ocampos a Lamela, za AS Řím se trefil Cristante, ale Mancini trefil nohy Bona. Rakitič pak pohodlně odpověděl a Španělé vedli 3:1. Neproměnil ani Roger Ibañez a Sevilla byla opět blízko.

Montiel poté neproměnil penaltu, ale ta byla opakovaná a podruhé se Argentinec prosadil. Sevilla tak vyhrála Evropskou ligu popáté v historii, Mourinho poprvé v evropském finále padl. Předtím jich zvládl pět v řadě.