Fotbal

Baník s Tankem využil skulinku v pravidlech. Už se to nestane, zní z FAČR

Abdullahi Tanko
Abdullahi Tanko | Zdroj: Alexandr Satinský / MAFRA / Profimedia

V sobotním utkání nejvyšší české fotbalové ligy mezi Bohemians a Baníkem se stala zvláštní věc, nad kterou se mnozí podivovali. Útočník Baníku Ostrava Abdullahi Tanko byl napsán v základní sestavě, ale při rozcvičování se zranil. Místo něj nastoupil Almási. Jenže zraněný Tanko nakonec do utkání přece jenom nastoupil v 72. minutě, když střídal Kubalu. I když je to na hraně pravidel, porušena podle předsedy pravidlové komise nebyla.

Trenér Bohemians Jaroslav Veselý byl po utkání z tohoto kroku trochu rozčarovaný. Tanko totiž přihrával na vyrovnávací gól Šínovi a Bohemka remizovala s Baníkem 1:1.

Baník však využil skulinku v pravidlech. V těch se totiž píše, že "zraní-li se ještě před utkáním hráč družstva, doplní družstvo počet hráčů některým z nahlášených náhradníků a současně družstvo smí doplnit počet náhradníků o dalšího náhradníka. Zraní-li se ještě před utkáním některý z náhradníků, může družstvo doplnit počet náhradníků o dalšího náhradníka. Provedené změny je nutno zaznamenat v ZoU ještě před zahájením hry, případně o poločasové přestávce".

Je tedy vidět, že přímo explicitně není napsáno, že novým náhradníkem nesmí být hráč, který byl nahrazen. "Ten hráč by v té sestavě neměl být, je to tak myšleno, ale v pravidlech to tak není explicitně napsáno. Pravidla tedy rozhodčími nebyla porušena," řekl k události pro TN.cz předseda Pravidlové komise FAČR Jiří Kureš. 

"Považovalo se za automatické, že ten hráč se do sestavy nevrátí, když je zraněný, ale nebylo to explicitně napsáno. Podle mě nehrozí kontumace nebo něco podobného. Je třeba to vyřešit, aby to tam bylo striktně napsané a bylo to jasné," zhodnotil Kureš. "My teď zaujímáme opatření po domluvě s LFA. Od příštího soutěžního ročníku to dáme do pravidel, ale už od příštího kola dáme pokyny k tomu, aby nemohl ten hráč v sestavě zůstat. Už by se to nemělo stát," prozradil předseda pravidlové komise, co se bude dít dál. 

Související obsah

​"Třeba FIFA na MS v Kataru si to doplnila větami, kde to striktně zakazuje. Takže hráč, za kterého jde náhradník, už se nemůže vrátit do sestavy a být znovu hráčem nebo náhradníkem a nastoupit do utkání. To my tam nemáme," vysvětlil Kureš, jak předcházela podobným událostem FIFA na nedávném světovém šampionátu. 

Tankův start v utkání bude nejspíše ještě řešit Komise rozhodčích FAČR, ale vypadá to, že nebude shledán žádný problém. V dalších zápasech si to ale týmy už nebudou moct dovolit. 

Takhle originálně Baník letos představil novou posilu Davida Fadaira: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události