APLIKACE TN.CZ
Fotbal

Vul-check, Do-dyair-a nebo Cookh-ta. UEFA radí, jak vyslovit české fotbalisty

Vul-check, Do-dyair-a nebo Cookh-ta. UEFA radí, jak vyslovit české fotbalisty
Český národní tým před přípravným zápasem se Severní Makedonií | Zdroj: Profimedia

Fotbalové mistrovství Evropy začíná v pátek, ale čeští fotbalisté do něj vstoupí až v úterý proti Portugalsku. Do akce půjdou i fotbaloví komentátoři po celém světě. Nejen pro ně vydali organizátoři turnaje návod, jak správně vyslovovat jména všech účastníků. A nechybí mezi nimi pochopitelně ani Češi.

Výslovnost českých jmen je pro mnohé zahraniční komentátory často velkým oříškem. A to hlavně kvůli pro zbytek světa neznámým hláskám, se kterými si neumí snadno poradit, což jsou převážně písmena s háčkem nebo "ch". Problém ale dělají i na první pohled jednodušší jména. Například v Anglii dlouho vyslovovali jméno obránce Vladimíra Coufala jako "Kůfal", než se to naučili správně. 

Nejsou to ale jen česká jména, která dělají zahraničním komentátorům problémy. Proto se UEFA rozhodla, že vytvoří návod, jak reprezentanty jednotlivých národních týmů správně vyslovovat. U českých jmen zároveň přidala rady, ať "č" se vyslovuje jako anglické "ch", š je jako "sh, "c" jako "ts" a pro cizince velmi náročné "ř" je "rz". Dále je zde doporučeno, aby se "j" vyslovovalo měkce jako anglické "y" a "ch" je tvrdě vyslovené anglické "h". 

Související obsah

​Podívejte, jak by se měli podle oficiálního návodu vyslovovat vybraní čeští hráči:

Václav Černý - Cher-nee
Lukáš Červ - Cherf
Tomáš Chorý - Hoo-ree
Mojmír Chytil - Hit-ill
Vladimír Coufal - Tso-fal
David Douděra - Do-dyair-a
Tomáš Holeš - Hollesh
Robin Hranáč - Haran-arch
Vítězslav Jaroš - Ya-rosh
Matěj and David Jurásek - Yoo-raa-sek
Matěj Kovář - Ma-tay Ko-varz
Ladislav Krejčí - Kray-chee
Jan Kuchta - Cookh-ta
Tomáš Souček - So-check
Jindřich Staněk - Stan-yek
Pavel Šulc - Schultz
Tomáš Vlček - Vul-check

TN.cz

Sledujte Nova Sport na Oneplay.cz

Související témata

Důležité Události