První utkání semifinále Evropské ligy mezi Athleticem Bilbao a Manchesterem United se utápělo v emocích. Domácí kvůli nepovedenému prvnímu poločasu prohráli 0:3 a účast v domácím finále se jim výrazně vzdálila. Z prohry však fanoušci vinili především norského rozhodčího Eskase, který v 35. minutě nařídil proti domácím penaltu a vyloučil obránce Viviana.
Do té doby probíhalo utkání v poklidu. United vedli po půlhodině hry díky Casemirovi, hned záhy navíc měli další příležitost, Höjlund však na Garnachův centr nedosáhl, a to i kvůli obrannému zákroku Daniela Viviana, který dánského forvarda přidržel.
Právě na tohle hráči Manchesteru ihned poukazovali a po krátkém přerušení hry se šel norský rozhodčí podívat na video, kde seděl Ital Aleandro Di Paolo. Po vzájemné konzultaci se rozhodl Eskas nařídit penaltu, s čímž se hráči Bilbaa dokázali relativně smířit.
Stadion San Mamés ale vybouchl poté, co viděl obránce červenou kartu. Diváci na tribunách dávali najevo svou nevoli a mezi nimi se nesl pokřik "Ruce vzhůru, tohle je loupež!" Yuri Berchiche dokonce na hřišti protestoval natolik, že dostal rovnou žlutou kartu. "Podle mě to byl až příliš velký trest," říkal trenér domácích Ernesto Valverde na tiskové konferenci po utkání.
Striktně dle pravidel ale nutno podotknout, že norský sudí postupoval správně. Vivian se totiž primárně nesnažil hrát míč, nýbrž Höjlunda zkrátka zastavit. A to se trestá červenou kartou.
"Pokud se hráč ve vlastním pokutovém území vůči soupeři dopustí přestupku, kterým dojde ke zmaření jeho zjevné brankové možnosti a rozhodčí nařídí pokutový kop, je provinivší se hráč napomenut, pokud se při přestupku pokusil zahrát míč nebo sváděl souboj o míč; za všech ostatních okolností (např. držení, tahání, strčení, bez možnosti hrát míčem atd.) musí být provinivší se hráč vyloučen," je uvedeno v české mutaci oficiálních pravidel.
Tedy pokud by se Vivian snažil zahrát míč způsobem, který by se dal posoudit jako "souboj o míč" nebo pokus o jeho zahrátí, v utkání by dále pokračoval se žlutou kartou.
Bilbao navíc poukazovalo na hru rukou Garnacha, situaci přímo předcházející celému momentu. Útočník United se snažil zpracovat míč, přičemž si jej předkopl v pádu před sebe. Z dostupných záběrů ovšem nebylo patrné, zda si jej kopl do vlastní ruky, či do kolene. I kdyby však zahrál rukou, dle pravidel to lze ospravedlnit.
V bodu 12.15, kde jsou uvedeny situace, které se za hru rukou nepovažují, je uvedeno následující: "Za hru rukou rozhodčí nebude považovat např. tyto situace: po vědomém hraní míče jinou částí těla se míč dotkne vlastní ruky hráče (hraje vůči sobě)."
Emoce také budil moment ze začátku 57. minuty, kdy se Maroan Sannadi dostával v brejku před Maguirea, po kontaktu však spadl a domácí chtěli totožný trest jako pro Viviana z prvního poločasu. I tady by totiž pravděpodobně Sannadi šel sám na branku.
Situace se sice přezkoumávala, výsledkem však bylo pokračování hry a žlutá karta pro protestujícího Unaie Simóna na lavičce. Z opakování je vidět, že v první chvíli Maguire lehce útočníka Bilbaa objal, posléze jej ale pustil a křižoval jeho pohyb, dle názoru rozhodčích ovšem zřejmě nedošlo k takovému kontaktu, který by vyžadoval potrestání.