Po propadáku národního týmu na světovém šampionátu a předčasném konci kouče Miroslava Koubka čeká vedení českého fotbalu jedno z nejdůležitějších rozhodnutí. Znovu se spekuluje o jménech jako Jindřich Trpišovský, Luboš Kozel nebo Martin Svědík. Nabízí se i varianta se zahraničním trenérem. Vybrali jsme sedm možností, které by mohly dát reprezentaci nový impulz. Každá z nich nabízí jinou filozofii i styl. Některá jména působí možná až nereálně, český fotbal si však nemůže dovolit další přešlap.
Když se v Česku otevře debata o reprezentačním trenérovi, jedno jméno zazní téměř okamžitě: Jindřich Trpišovský. A není divu. Za poslední roky ukázal, že umí nejen vyhrávat, ale především hráče zlepšovat. Jeho týmy hrají aktivně, agresivně a nebojí se držet míč ani proti silným soupeřům.
Přesně to je něco, co české reprezentaci na mistrovství světa bolestivě chybělo. Moderní styl, odvaha a jasná herní identita. Trpišovský navíc dlouhodobě pracuje s mladými hráči a nebojí se je posouvat do velkých rolí.
Jenže existuje zásadní problém. Ve Slavii má výjimečné postavení, klub kolem něj buduje dlouhodobou koncepci a nic nenasvědčuje tomu, že by chtěl odejít. Přesvědčit ho by byl možná ještě větší úkol než porazit na hřišti světovou špičku. Sám Trpišovský v minulosti několikrát prohlásil, že národní tým nyní trénovat nechce.
Verdikt: Ideální kandidát. Zároveň ale nejméně reálný.