Francie na mistrovství světa končí před branami finále. Po porážce 0:2 se Španělskem se trenér Didier Deschamps ostře pustil do rozhodčího Ivána Bartona. Nelíbila se mu především penalta, ze které Španělé otevřeli skóre.
Francouzští fotbalisté patřili mezi největší favority turnaje, v semifinále ale narazili na skvěle připravené Španělsko. To zvítězilo 2:0 a postoupilo do finále, přičemž za sedm zápasů na šampionátu inkasovalo jediný gól.
Velkou pozornost po utkání vzbudila penalta z prvního poločasu. Lucas Digne se pokoušel odkopnout míč z vlastního pokutového území, ze strany se ale přiřítil Lamine Yamal. Francouzský obránce místo balonu zasáhl španělského mladíka do těla a salvadorský rozhodčí Iván Barton okamžitě ukázal na penaltový puntík.
Mikel Oyarzabal následný pokutový kop proměnil a poslal Španělsko do vedení. Francie tak na turnaji poprvé prohrávala.
Trenér Didier Deschamps po utkání neskrýval rozčarování. „Teď se ptám já vás a odpovídat na to nebudu. Nechci vypadat jako někdo, kdo si po porážce jen stěžuje, ale měl dnešní rozhodčí úroveň na to, aby řídil semifinále mistrovství světa?“ prohlásil zkušený kouč na tiskové konferenci.
Podle něj navíc nešlo pouze o sporný moment před první brankou. „Nejde jen o tu penaltu. Bylo to nahromadění celé řady věcí,“ dodal Deschamps.
Zákrok Digneho byl hodně nešťastný. Yamal sice neměl míč pod kontrolou, před kontaktem se ho ale dotkl a následně dostal zásah do trupu. Podle pravidel tak měl rozhodčí pro nařízení pokutového kopu oporu, pro Francouze ale bylo těžké jeho rozhodnutí přijmout.
Samotný Deschamps dal svůj nesouhlas najevo už bezprostředně po verdiktu rozhodčího. Penalta navíc výrazně změnila průběh utkání a Španělsko následně přidalo ve druhém poločase další branku.
Francie se tak s turnajem rozloučí v sobotním utkání o třetí místo. Pro Deschampse půjde o poslední zápas na lavičce národního týmu. Francii vedl 14 let a v roce 2018 ji dovedl k titulu mistrů světa.
Podívejte se na sestřih z utkání: