Hokej

Hokejovou dvacítku povedou Hořava s Weissmannem

Hokejovou reprezentaci do 20 let převezmou noví trenéři Miloslav Hořava s Ondřejem Weissmannem. Rozhodl o tom výkonný výbor svazu na dnešním zasedání v Praze. Hořava jako hlavní kouč a Weissmann v pozici asistenta nahradí u týmu Vladimíra Bednáře s Mojmírem Trličíkem a povedou české juniory na mistrovství světa. To se uskuteční na přelomu prosince a ledna v Pardubicích a v Liberci.

"Oba uzavřou smlouvy do konce nadcházejícího domácího šampionátu," řekl dnes šéf reprezentačního úseku Českého svazu ledního hokeje Vladimír Růžička. Hořava v současné době trénuje extraligové Znojmo, Weissmann je právě Růžičkovým asistentem ve Slavii. "Ondra končí po sezoně a jde údajně k juniorům do Litvínova. S Milošem jsem domluvený, kývl na to. Co bude s ním dál, nevím," okomentoval Růžička současné klubové povinnosti nové dvojice.

Hořava má teď jiné starosti 
Samotný Hořava však dnešní rozhodnutí nechtěl nijak komentovat. "Nyní se o tom nechci bavit. O reprezentaci vůbec nepřemýšlím a momentálně se plně soustředím na play off," řekl Hořava. Znojemské Orly čeká od pátku předkolo play off proti Kladnu. Přestože jeho jméno výkonný výbor schválil, smlouvu nakonec prý podepsat nemusí. "Nic stoprocentního není. Zřejmě jen prošel návrh," uvedl Hořava. Tomu by po sezoně u extraligového týmu měla skončit smlouva.
O práci u dvacítky měla zájem i řada dalších trenérů. "Žádost podali také Vladimír Martinec, Zdeněk Pavliš, Martin Pešout a další," podotkl Růžička s tím, že byl určen hlavní trenér, který si realizační tým vybírá sám. To by znamenalo, že Hořava si Weissmanna za svého spolupracovníka zvolil. Oba by měli vést tým už v dubnu na turnaji v Petrohradu. "Chtěl bych, aby tam jeli s týmem už oni," doplnil Růžička.

Získají na MS medaili?
Pod vedením nové dvojice se bude dvacítka snažit navázat na medailové úspěchy z minulosti. V posledních dvou letech se však čeští junioři mezi nejlepší trojici na MS nevešli. Letos ve Švédsku skončili pátí, o rok dříve v Kanadě byli šestí. Naposledy získali medaili za třetí místo v roce 2005 ve Spojených státech amerických, kde ukončili tříletý půst po triumfech v letech 2000 a 2001.
Pětačtyřicetiletý Hořava byl během hráčské kariéry mnohonásobným reprezentantem a okusil také zámořskou NHL jako obránce New Yorku Rangers. Z osmi juniorských i seniorských světových šampionátů, kterých se zúčastnil, se ani jednou nevracel bez medaile. V roce 1985 se v Praze stal mistrem světa. Současný kouč Znojma ukončil aktivní kariéru v roce 2000. Působil také na střídačce Karlových Varů či prvoligové Mladé Boleslavi.
O dva roky starší Weissmann hrál nejvyšší soutěž za Litvínov a Jihlavu. V Litvínově působil také jako asistent trenéra a od roku 2000 zastává tuto funkci u prvního týmu Slavie. V letech 2004 až 2006 byl asistentem i v české reprezentaci, nejdříve s Růžičkou, a pak s Aloisem Hadamczikem. Byl tak u triumfu na mistrovství světa ve Vídni 2005 a loni v únoru u zisku bronzu na olympijských hrách v Turíně. V sezoně 2004/05 působil při Euro Hockey Tour i jako hlavní kouč.

Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události