Motorsport

Nová sezona Formule 1 právě začíná

Již jen pár dní zbývá do zahájení královské motoristické disciplíny: Formule 1. Díky TV NOVA můžete prostřednictvím svých obrazovek sledovat v přímém přenosu bitvu o titul mistra světa a pohár konstruktérů.

Letošní sezona, často označovaná jako první po Michaelu Schumacherovi, bude i podle dosavadních testů, velice vyrovnaná.

Letošní sezona bude plná změn. Jako každý rok se i letos mění složení jezdeckých dvojic u jednotlivých týmů. Formule 1 zažila loni odchod dvou legend. Tou větší z nich, byl odchod sedminásobného šampiona Michaela Schumachera. Ten, i přes svou rychlost a pověstnou spolehlivost vozů se vzpínajícím se koněm ve znaku, nestačil na duo Alonso-Renault. Avšak při loňské VC Brazílie všem ukázal, že odchází opravdová legenda a rozloučil se strhující stíhací jízdou, která se s jistotou vryla do paměti mnohých z vás. Tou druhou je odchod týmu Michelin. Ten neuspěl ve výběrovém řízení na jediného dodavatele pneumatik pro všechny týmy.

Staro-nové dvojice

Ferrari se tedy po odchodu M. Schumachera snaží vyzbrojit své rudé vozy duem pilotů Massa - Räikkönen. Ti budou mít k dispozici tradičně velice rychlý a spolehlivý vůz nad jehož vývojem stále bdí i bývalý sedminásobný šampion. Felipe Massa vloni dokázal nejednou svého stájového kolegu pěkně prohnat po trati a všem škarohlídům tak ukázal, že do maranellského monopostu právem patří. Naopak Kimi Räikönnen doplácel v minulých sezonách na nespolehlivost svého monopostu a nyní doufá, že u Ferrari se mu bude dařit o poznání lépe a ukáže konečně naplno svůj potenciál.

K McLarenu přešel z týmu Renault úřadující a zároveň nejmladší mistr světa Fernando Alonso, jenž v minulé sezoně dokázal odrážet útoky Michaela Schumachera a radoval se tak ze zisku druhého mistrovského titulu v řadě. Navíc L. Hamilton, nadějný nováček a první jezdec Formule 1 tmavé pleti, v minulosti již v nižších formulových soutěžích ukázal svou rychlost a rozhodně nebude pouhým sběratelem zkušeností a tzv. nosičem vody.

Renault také sáhl po odchodu své týmové jedničky do řad svých střežených talentů a stájovým kolegou G. Fisichelly se tak stane mladý a nesmírně talentovaný finský pilot H. Kovalainen. Pokud si vozy této francouzské značky zachovají svou spolehlivost, nebudou ani tito jezdci bez šance. Právě do H. Kovalainena vkládá Flavio Briatore své největší naděje.

Honda si již delší dobu brousí zuby na lepší výsledky. Dopomoci ji k tomu má stálice v týmu J. Button, a zkušený R. Barichello. Honda měla už loni velice ambiciózní plány, avšak J. Buttonovi se podařilo vystoupit na nejvyšší stupínek pouze jednou a to při deštivé VC Maďarska.

Druhý japonský tým myslící na dobré umístění je Toyota. Již pouze jediný Schumacher ve startovním poli, Ralf, ji má společně s italem Jarno Trullim dovézt do cíle před co možná největším počtem zbylých pilotů. Loni na stupně vítězů vystoupal pouze jednou díky svému třetímu místu Ralf Schumacher. Tyto výsledky nebude chtít Toyota určitě zopakovat.

Loni byl největším překvapením týmu BMW Sauber výkon mladého polského jezdce Roberta Kubici. Třetím místem při VC Itálie ukázal, že i v polsku se rodí rychlí jezdci a navzdory některým začátečnickým chybám byl ke konci sezony N. Heidfeldovi vyrovnaným týmovým kolegou. Letos budou oba opět háji téže barvy a bude-li jim fungovat vůz, mohou příjemně překvapit.

I ve Williamsu loni ze začátku zazářil mladičký nositel slavného jména N. Rosberg. Nejlepším umístěním však byla dvě sedmá místa ve velkých cenách Evropy a Bahrajnu. Druhým pilotem se má stát loňský testovací jezdec Williamsu rakušan Alexander Wurz. Do týmu má vnést, vzhledem ke svému věku, zkušenosti a záruku stabilních výsledků.

Toro Rosso, což je italský překlad anglického názvu Red Bull, bude s dvojicí pilotů S. Speed a V. Liuzzi spoléhat na italské motory Ferrari, s nimiž počítá s lepšími výsledky než bylo loňské osmé místo V. Liuzziho při VC USA.

Z loňského Midland F1 se letos stává Spyker. Díky holandským investorům se do týmu dostalo více peněz a dvojici A. Sutil a C. Albers bude bít za zády v jejich vozech, podobně jako u Tora Rossa, maranellské srdce.

Super Aguri se bude chtít měřit s týmy jako Torro Rosso a Spyker. Japonský jezdec, ne příliš oblíbený u ostatních pilotů, Takuma Sato tak dostal i letos příležitost usednout do kokpitu a jeho novým partnerem se stal A. Davidson.

Další změny pravidel

Pomalu se stává tradicí, že stejně jako se mění týmové dvojice, mění se každým rokem i pravidla. Pro letošní sezonu připravila FIA následující změny:

Pneumatiky

Díky výše zmíněnému pravidlu o jednom dodavateli pneumatik pro všechny týmy se tak minimálně do roku 2010 stává jediným dodavatelem firma Bridgestone. Tato japonská firma dodá každému z týmů stejné množství a specifikace pneumatik. Na každý závodní víkend tak budou mít týmy na výběr 2 různé směsi - měkkou a tvrdou. Jednotlivé směsi pneumatiky by měly být podobně jako v sérii Champ Cars odlišeny barevným proužkem na bocích každé z nich. Jeden jezdec může využít až 14 „suchých" sad. Čtyři sady jsou určeny pro páteční tréninky a zbylých deset pro sobotu a neděli.
Podstatnou změnou ale je, že každý jezdec musí použít obě dodané specifikace pneumatik během závodu.


Motory

Od letošního roku platí pravidlo o zmrazení vývoje motorů. V sezonách 2007, 2008, 2009 a 2010 se musí použít motor, který byl homologován pro nejméně dva závody z roku 2006. Musí být tedy osmiválec o objemu 2.4 l a nově může dosahovat maximálně 19.000 ot/min.
Podmínka, aby motor vydržel na dva závody stále platí, avšak v pátečním tréninku mohou týmy použít jiný, alternativní, motor než v sobotu a neděli.

Páteční trénik

I formát volných pátečních tréninků má od letošní sezony jinou podobu. Nyní, místo dosavadních 60 minut mají stáje k dispozici 2x90 minut a mohou nasadit také předem ohlášené náhradníky.

Safety Car

FIA na žádost jezdců změnila pravidla týkající se výjezdu Safety Caru na trať. Ti si totiž často stěžovali, že jsou-li zrovna na předních místech, často bývají zdržováni jezdci o kolo zpět. Nově tedy platí zákaz vjetí do boxů dříve, než jsou všechny vozy seřazeny ve správném pořadí za SC. Než se SC vrátí zpět do boxů, musí vozy, které jsou o kolo zpět a zároveň mají za sebou vozy, které jsou ve vedoucím kole, předjet všechny ostatní i SC a zařadit se na konec startovního pole za ním.

Bezpečnost

Díky GPS systému se budou v kokpitu každého vozu rozsvěcet kontrolky upozorňující na různá nebezpečí. Umožní tak lépe a dříve informovat pilota na možné nebezpečí na trati.
Vozy dále musí čelit větším nárazům a poskytnout pilotům lepší ochranu. Součástí vozu má být také čidlo měřící intenzitu případného nárazu.

Testování

Díky výše zmíněnému prodloužení pátečních tréninků a možnosti nasadit v nich jiný motor, se stáje dohodly o omezení testování. Kvóta pro každý tým nově činí 30.000 km/rok.

Jezdcecké dvojice pro sezonu 2007

McLaren:         F. Alonso    -   L. Hamilton
Renault:           G. Fisicella  -   H. Kovalainen
Ferrari:             F. Massa     -   K. Räikkönen
Honda:             J. Button     -   R. Barichello
BMW Sauber:  N. Heidfeld   -  R. Kubica
Toyota             R. Schumacher  -   J. Trulli
Red Bull:         D. Coulthard -  M. Webber
Williams:        N. Rosberg   -  A. Wurz
Toro Rosso:   V. Liuzzi       -  S. Speed
Spyker:           C. Albers      -  A. Sutil
Super Aguri:   T. Sato        -  A. Davidson

Termíny Velkých cen pro sezonu 2007

 

1.  18.03.2007 Albert Park Circuit, Austrálie
2.  08.04.2007 Sepang, Malajsie
3.  15.04.2007 Bahrain International Circuit, Bahrajn
4.  13.05.2007 Circuit de Catalunya, Španělsko
5.  27.05.2007 Monte Carlo Street Circuit, Monaco
6.  10.06.2007 Circuit Gilles Villeneuve, Kanada
7.  17.06.2007 Indianapolis Motor Speedway, USA
8.  01.07.2007 Circuit de Nevers Magny Cours, Francie
9.  08.07.2007 Silverstone GP Circuit ,Velké Británie
10. 22.07.2007 Nürburgring, Německo
11. 05.08.2007 Hungaroring, Maďarsko
12. 26.08.2007 Otodrom Istanbul, Turecko
13. 09.09.2007 Autodroma Nationale di Monza, Itálie
14. 16.09.2007 Spa-Francorchamps, Belgie
15. 30.09.2007 Suzuka Circuit, Japonsko
16. 07.10.2007 Shanghai International, Circuit Čína
17. 21.10.2007 Jose Carlos Pace, Brazílie

Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události