Motorsport

Dění Formule 1 se přesouvá do Malajsie

Letošní první závod vozů Formule 1 nám mnoho napověděl. Potrvdila se skvělá forma vozů Ferrari i obou jejich jezdců. Fantastický závod zajel také Hamilton a dal jasně najevo, že s ním musí, nejenom Alonso, ale i zbytek favoritů počítat. Překvapením pro mnohé také bylo desáté místo v kvalifikaci a dvanácté celkově Takuma Saty jezdícího v týmu Super Aguri. Na co se tedy můžeme těšit v následující VC Malajsie, do které piloti odstartují 8. dubna?

 

VC Malajsie je letos stejně jako loňskou sezónu na programu jako druhá. Nabídne určitě velice zajímavou podívanou, kterou vám TV NOVA opět přinese v přímém přenosu.

Minulý rok zde získali double jezdci Renaultu. G. Fisichella si vyjel v kvalifikaci pole position a zužitkoval ho i v celkové vítězství. Celou dobu ho stíhal Fernando Alonso, který nakonec dojel na druhém místě se ztrátou necelých pěti vteřin. Třetí místo si vysloužil Jenson Button s Hondou. Ačkoliv to tak loni nevypadalo, nejúspěšnějším týmem na tomto okruhu je Ferrari. Zvítězilo zde čtyřikrát a z toho třikrát zásluhou Michela Schumachera.  

Teplo, vlhko a rozpálená trať

Trať v Sepangu patří mezi ty nejmodernější. Leží 3.5 km od mezinárodního letiště v Kuala Lumpuru. Díky své poloze je zde velice charakteristické teplo s vysokou vlhkostí. Tyto extrémní podmínky motorům a technice vůbec moc nesvědčí. Proto je VC Malajsie dokonalým prubířským kamenem pro celou nadcházející sezónu, který ověří, jak si na tom týmy stojí se spolehlivostí. Velký tlak je ovšem vyvýjen nejen na techniku, ale také na jezdce. Těm hrozí při nedostatečném přísunu tekutin dehydratace. Jezdci tuto skutečnost nepodceňují a vypijí během dne i přes pět litrů tekutin. Mnoho jezdců přirovnává tento závod k sauně.

Zdroj: TV Nova

Samotný okruh měří 5543 metrů a jezdci na něm absolvují celkem 56 kol.  Trať v sobě kombinuje sérii dlouhých rovinek zakončených pomalými i rychlými zatáčkami, ve kterých na jezdce působí síla až 3.5 G. Je zde tedy obtížné nastavit optimální přítlak jak na rychlý průjezd zatáčkami, tak na maximální rychlost při jízdě v dlouhých rovinkách.

 

Letos se tedy máme na co těšit. Zdejší klimatické podmínky dokonale prověří jezdce i jejich techniku. Nováček Hamilton určitě bude chtít navázat na své třetí místo z Austrálie. Alonso bude chtít konečně v novém týmu vyhrát. Felipe Massa sice pojede se "použitým" motorem, avšak o to víc se bude snažit dokázat, že není stále jen dvojkou v týmu. Kimi Räikkönen si bude chtít naopak letos spravit chuť, protože ho loni ze závodu vyřadil Christian Klien, když do něj zezadu narazil a poškodil zadní zavěšení, díky kterému fin do dalších bojů nezasáhl. V lepším světle se může ukázat i BMW. oba vozy výborně odstartovaly a dlouhou dobu se jejich piloti drželi předních příčkách. Zamíchat pozice může ve středu pole i Toyota a využít nemohoucnosti ostatních si určitě opět přeje Super Aguri.

 

Bude to nesmírně napínavá podívaná a budete-li u obrazovek TV Nova určitě o nic nepřijdete. Staruje se v přímém přenosu 8. dubna.

 

 

Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Motorsport

Důležité Události