Hokej

Kdo do extraligy: Ústí nebo Chomutov?

Kdo do extraligy: Ústí nebo Chomutov?
Zdroj: Dušan Vrbecký

Kdo bude v příštím ročníku patnáctým účastníkem hokejové extraligy? Právě dnes, trochu ve stínu finálových bojů Sparty a Pardubic, startuje rozhodující bitva o postup do extraligy. Jasné je zatím jen jedno. Nový účastník nejvyšší domácí hokejové soutěže bude ze severních Čech.

Favorit a překvapení

Účast Ústí nad Labem ve finále 1. hokejové ligy není příliš překvapivá, i když se čekalo, že finálový souboj svedou Lvi s Mladou Boleslaví. Postavení v tabulce po základní části soutěže ale rozhodlo, že se oba nejbohatší kluby utkaly už v semifinále, kde Ústí nedalo Boleslavi šanci. „Ve finále se sešly dvě nejsilnější mužstva. Chomutov je velice silný. Kdekdo si může myslet, že Boleslav byla nabitá, ale spíše jmény, v Chomutově je kvalita velká a stojí proti námi těžký a stmelený soupeř," vzkazuje na klubovém webu na adresu minulého a budoucího soupeře ústecký útočník Jiří Kudrna.

Lvi pro postup do extraligy dělají všechno, finále první ligy si zahrají potřetí za sebou. Poprvé v něm podlehli hvězdami NHL nabitým Českým Budějovicím, loni už sice přes Mladou Boleslav přešli do baráže, v ní ale nestačili na Vsetín. Letoš je šance Ústí na postup největší. Proti stojí relativně nenápadný soupeř a baráž byla zrušena.  "Za ty roky předtím bychom si to svým způsobem zasloužili, ale na to nikdo ze soupeřů nehledí," ví dobře Kudrna.

Chomutov se nevzdává předem

Ačkoliv neoplývá tak vysokým rozpočtem, ani postupně rekonstruovanou halou, přesto chce chomutovský rival svému soupeři bránu do extraligy přibouchnout i potřetí. „Chtěli bychom získat extraligu hlavně pro fanoušky! Osobně zahrát si extraligu, něco dokázat, dostat se někam výš, to je třeba u mě až na druhém místě. Chtěl bych tu extraligu dokázat získat jenom pro Chomutov!" tvrdí odhodlaně nejproduktivnější hráč chomutovského celku v play off Ladislav Boušek.

Ve městě se sice o extralize hovořilo už během sezony, ale spíše s výhledem několika let. Momentálně se totiž připravuje stavba zbrusu nového stadionu, na kterém by pak Severočeši mohli nejvyšší soutěž hrát. Jenomže podobná šance jako nyní se nemusí opakovat. "Favorit, nefavorit, vždycky musí jeden tým vyhrát tři zápasy v celé sérii a to je vždycky těžké, může se stát cokoliv," vzkazuje Boušek soupeři.

Kanceláře favorizují Lvy

Letošní prvoligová sezona se odehrává podle zvláštních not. Zatímco na jejím začátku na vítěze soutěže čekala podmínka uhrazení pětadvaceti milionů korun za postup do extraligy, po rozhodnutí antimonopolního úřadu je všechno jinak. Vítěz má jistou extraligu, která se tak bude hrát v příštím ročníku s patnácti účastníky. Její ředitel Stanislav Šulc už ale deklaroval, že nový model soutěže zajistí pro další ročníky návrat ke tradičním čtrnácti týmům. 

Vítěz tedy bude muset pořádně zapracovat na tom, aby po roce nejvyšší soutěž znovu neopustil. Kdo má větší naděje? Ústí jasně favorizují i sázkové kanceláře, kurz na jeho postup do extraligy jdou poloviční oproti Chomutovu. Lvi navíc v play off ještě neprohráli, pouze Dukla Jihlava dokázala dovést jeden zápas do prodloužení. Chomutov ale ve vyřazovacích bojích ztratil jediné utkání, úvodní semifinálový duel v Hradci Králové prohrál vysoko 3:7.

Také další statistiky jsou celkem vyrovnané. Procento úspěšnosti má o něco lepší brankář Chomutova Horčička (94,12%), Ústecký Přikryl zase vychytal jeden zápas s nulou.  Kanadskému bodování play off vévodí chomutovský Ladislav Boušek se šesti góly a šesti asistencemi, Ústí pro změnu vstřelilo v zápasech o čtyři branky více než Chomutov. 

Vzájemné zápasy v základní části soutěže pak vyznívají lépe pro favorizované Ústí, to vyhrálo ve třech ze čtyř duelů.

Program finále 1. ligy

10. 4.  a 11. 4. v 18 hodin: HC Slovan Ústečtí Lvi - KLH Chomutov  
13. 4. a 14. 4. v 17.30 hodin: KLH Chomutov - HC Slovan Ústečtí Lvi 16. 4. v 18 hodin: HC Slovan Ústečtí Lvi - KLH Chomutov 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události