Motorsport

F1 letos poprvé v Evropě, jede se ve Španělsku

Znovu v přímém přenosu TV NOVA mohou milovníci automobilového sportu v neděli sledovat první letošní velkou cenu Formule 1, která se jede na evropském kontinetu. Hostitelem prestižního klání bude okruh Catalunya v Barceloně.

Po testech už naostro

Téměř měsíc museli fanoušci nejrychlejších automobilů čekat na další závod. Naposledy se totiž jela velká cena 15. dubna v Bahrajnu. Na tamním okruhu triumfoval jedzec Ferrari Felipe Massa, parádní vstup do sezony potvrdil druhým místem nováček Lewis Hamilton.

V Barceloně se jede letošní čtvrtá velká cena a i zde se očekává atraktivní závod. Už jen proto, že na čele celkového pořadí stojí hned tři závodníci - Kimi Räikkönen, Fernando Alonso a Lewis Hamilton. Všichni tři mají shodně 22 bodů, jen těsně za nimi pak stojí sedmnáctibodový Felipe Massa.

Stáje ovšem během dlouhé pauzy neodpočívaly. Věnovaly se zdokonalování svých monopostů a mohutně testovaly. Okruh v Barceloně tak byl v permanenci už celý minulý týden. Nejlépe se v testech jevily vozy Ferrari, postupné zlepšování ale zaznamenávali i u McLarenu, kde ovšem spíše než na dosažené časy dbali na důkladné otestování novinky, jíž chce tým nasadit už při víkendovém závodě. Jde o nové přední přítlačné krídlo s revolučním tvarem.

Barcelona - automobilová klasika

V celém seriálu F1 snad není okruh, který by jezdci znali lépe. Už jen proto, že zde probíhá většina testovacích jízd jak v sezoně, tak mimo ni. Najít proto ideální nastavení vozu právě pro tuto trať není pro týmy až takový problém.

Tím naopak může být vítr, který zde fouká od moře. Pro letošek navíc okruh doznal menších stavebních úprav, měnila se zatáčka La Caixa, kde vznikla nová rovinka, jež by mohla dát pilotům novou možnost k předjíždění. Jinak totiž na barcelonském okruhu takových míst mnoho není.

Charakteristika tratě

Více než čtyři a půl kilomtru dlouhá trať patří ke klasice seriálu F1. Vyznačuje se velkým množstvím zatáček, v nichž se nedá příliš předjíždět. Pro tento manévr je ideální pouze cílová rovinka. 

Délka kola: 4,627 km
Počet kol: 66
Délka závodu: 305,256 km
Nejrychlejší kolo: Giancarlo Fisichella (2005, Renault R25) - 1:15,641 

Nejnižší rychlost na trati: zatáčka č. 2 - 86 km/h

Nejvyšší rychlost na trati: cílová rovinka - 305 km/h

Zdroj: TV Nova

Komu bude okruh svědčit?

V šestnáctileté historii okruhu zatím v Barceloně nejvíc titulů sesbíraly stáje Williams a Ferrari (po pěti), o jeden triumf zpět je McLaren. Zatím naposledy zde ale neuspěla ani jedna z těchto stájí, vítězství jim totiž vyfoukl Fernando Alonso s Renaultem. Ten svůj triumf bude obhajovat už v barvách McLarenu a pokud by svůj úspěch zopakoval, pomohl by svému nynějšímu zaměstnavateli dorovnat počet výher Williamsu a Ferrari.

F1 sledujte na TV NOVA  Galaxie sport

U závodů seriálu Formule 1 samozřejmě nemůže chybět TV NOVA. Závod samozřejmě přineseme v přímém přenosu, kvalifikaci pak nabídne ze záznamu Galaxie sport.

Program vysílání víkendu F1

Kvalifikace: neděle 13. května v 10.25 hod. Galaxie sport (záznam)

Hlavní závod: neděle 13. května ve 13.30 hod. TV NOVA (přímý přenos)

Hlavní závod: neděle 13. května ve 20 hod. Galaxie sport (záznam) 

 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události