Hokej

Pasivita zabíjí český hokej, tvrdí Augusta

Hokejový šampionát v Moskvě skončil triumfem Kanady. Podle hokejového experta Josefa Augusty po právu: "Kanada vyhrála zaslouženě. Dokázala nejlépe spojit týmový duch s individuálními schopnostmi hráčů."

Český hokej zaostává

Mistrovství světa pro český tým nedopadlo dobře. Mužstvo obhajující stříbrné medaile vypadlo ve čtvrtfinále a během celého mistrovství porazilo jen Bělorusy, Rakušany a Američany. "Náš hokej za ostatním světem zaostává. Před dvaceti lety jsme se smáli Kanadě, že jen hloupě nastřeluje puky a jezdí za nimi, dnes to samé děláme my. A naopak Kanaďané hrají chytrý "český" hokej plný přihrávek a kombinací," všiml si Augusta.

Světový trend se podle bývalého reprezentačního trenéra posouvá. "Dnes se hraje aktivní hokej, po ztrátě puku ihned napadá hráč, který má ke kotouči nejblíž, bruslí se, snaží se získat puk zpátky. To našemu hokeji chybí," komentuje Josef Augusta současnost.

Podle něj vše začíná u extraligy a mládežnických celků. "V extralize není tým, který by hrál aktivní celoplošný hokej. Trend v naší soutěži je pasivní zónová obrana, po ztrátě puku se hráči stahují do středního pásma a čekají na soupeře. S tím se ale nedá prorazit ve světě," všímá si hokejový expert.

Navíc podle něj nejde o záležitost roku či dvou. "Dostat hráčům do krve aktivní styl je věc pěti let, musí se to trénovat od dorostu, v mládeži. Hráči na to musí mít fyzické předpoklady," říká trenér. Podle něj se v extralize hraje pasivní hokej a pokud se něco nezmění, český hokej se do světové špičky bude vracet jen těžko.

Reprezentace? Nejsou bojovníci

Druhým problémem české reprezentace je podle Augusty nedostatek skutečně kvalitních hráčů - individualit, ochotných hrát pro tým. "Podívejte na Kanadu. Byl to tým, ale jejich hvězda Nash dokázala rozhodovat zápasy. Takoví hráči nám momentálně chybí. Vzpomínám na naše mužstva z minulých let, v nichž se bojovalo, ale byli tam i individuálně zdatní hráči, kteří  vše odváděli pro mužstvo," dodává Augusta.

Kanada? Zasloužený mistr

Kanada prý si titul odvezla zaslouženě. "Dobře budovala mužstvo, všichni v něm bojovali pro tým. Navíc se ukázalo, že Steve Yzerman je stejně dobrý manažer, jako hráč, postavil skvělý mančaft," doplňuje Augusta.

Navíc Kanaďané vsadili na evropský styl hokeje a to se jim vypaltilo. "Trenéři evropský hokej dobře znají a to se potvrdilo. Mužstvo hrálo kombinačně, aktivně, při akcích 2:1, 3:2 si přihrávalo, kombinovalo. To byl základ úspěchu," myslí si hokejový expert.

Rusko doplatilo na individuality

Jestliže Kanda dala podle Augusty dohromady výborný tým, Rusům se podle něj nevyplatila sázka na individuality. "Mám ruský hokej rád, ale musí to mužstvo hrát kombinačně. Ostatně semifinále Rusko - Finsko byl podle mě nejkrásnější zápas na šampionátu. Tohle mužstvo ale v klíčových okamžicích doplatilo na individualismus některých hráčů. To, že se zranily opory Markov, Morozov a Ščastlivyj, není omluva. Rusové měli v týmu hráče z NHL, kteří by je měli nahradit. Proto Rusko znovu nevyhrálo," myslí si Augusta.

Evropa nám utíká

V první čtyřce mistrovství skončily tři evropské celky, ani jeden z nich ale nenesl znak České republiky. "Jak se dělá hokej na evropské úrovni ukázali především Švédové. S jediným hráčem z NHL odehráli výborný turnaj, i když prohráli v semifinále s Kanadou. To podle mě byla spíš otázka aktuální formy v tu danou hodinu zápasu. Švédové nebyli na turnaji horší," myslí si Augusta.

Podobným směrem se podle něj ubírá i finský hokej. "Pracuje se s evropskými hráči, hraje se tam celoplošně. Severské státy už upustily od zónové pasivní obrany, která se velebí u nás," všímá si bývalý reprezentační kouč.

Hokeji pomohla přísnost rozhodčích

Letošní šampionát ale potvrdil ještě jednu věc. "Rozhodně je ku prospěchu celé hry přísnější posuzování faulů. Hráči si víc dovolí útočit, protože ví, že případný faul na ně bude potrestán. Hra je pak pohlednější, víc se kombinuje, hraje se opravdu hokej," libuje si Augusta.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události