Motorsport

Hamilton kraluje Formuli 1. Bude šampionem?

Dvaadvacetiletý mladíček ohromuje svět Formule 1. Prvni pilot černé pleti Lewis Hamilton si během čtyř závodů letošního ročníku F1 podmanil svět rychlých kol a ačkoliv na své první velké vítězství ve velké ceně zatím čeká, vládne celkovému pořadí šampionátu jezdců.

Předurčen k výhrám?

Hamiltonovi už při jeho vstupu do světa Formule 1 předpovídali velkou budoucnost, někteří experti dokonce tvrdili, že jednou bude lepší, než německý rekordman Michael Schumacher. Sympatický Brit zatím dokazuje, že by tito proroci nemuseli být daleko od pravdy. Během čtyř závodů stačil přenonat jeden z rekordů F1, svými třemi druhými a jedním třetím místem se honosí titulem nováčka s nejlepším vstupem do premiérové sezony.

A navíc jako jediný pilot letošního pelotonu zatím ani jednou nechyběl na stupních vítězů! "Je rychlý, i když zelenáč. Vyhrál všude, kam přišel. Sáhne si na dno, jako první černoch v F1 bude pod velkým tlakem, ale on ho ustojí," řekl před časem bývalý pilot F1 Jacques Villenevue.

Vede mistrovství, ale zůstává na zemi

"Vstoupil jsem do sezony pravou nohou. Ale velký díl zásluh na tom má především tým McLaren a jeho technici. Ze svých výsledků jsem samožejmě nadšený. Ale sezona bude dlouhá a my jí musíme procházet krok za krokem," řekl v rozhovoru pro f1.com poněkud skromě muž, jenž v posledních dvou závodech dokázal pokořit i týmovou jedničku a úřadujícího mistra světa Fernanda Alonsa.

"Pořád zůstává nohama na zemi a dokud budu s ním, bude to tak i nadále. Za jeho úspěchem stojí třináct let tvrdé práce," pochválil svého syna Hamilton starší. 

Všichni mu gratulují

Až do svého prvního startu ve Formuli 1 byl, i když úspěšný, stále jen anonymním jezdcem. Třetí místo hned v první velké ceně sezony v Austrálii ale jeho život změnilo. "Po návratu domů mě začala poznávat spousta lidí. Gratulovali mi, přáli hodně štěstí, byli na mě milí. Te to fantastický pocit,"  těší dvaadvacetiletého nováčka F1 jehož angažováním udělal McLaren nejspíš "obchod století".

Pomáhá mu prý i rodina, i když ta bere jeho úspěchy přece jen s větším nadhledem. "Samozřejmě, že mě podporují rodina i přátelé. Ale chovají se normálně, jen při závodech mě velmi fandí a jsou na mě pyšní," dodává jezdec.

Už zase exceluje

Své kvality potvrzuje Hamilton i tento týden, ač se nejede žádný závod. Před Velkou cenou Monaca už totiž piloti znovu testují a trénují, tentokrát na okruhu Paula Ricarda ve Francii. A Hamilton zde byl opět neporazitelný. V úterý na okruhu absolvoval rovných sto kol a jeho nejlepší čas na kolo byl o více než sekundu lepší, než čas druhého nejlepšího Ralfa Schumachera. 

O den později si Hamilton naložil ještě o 33 kol navrch a znovu byl na trati v Le Castelett nejrychlejší. Jediným, kdo mu dokázal dýchat na záda, byl vítěz posledních dvou velkých cen Brazilec od Ferrari Felipe Massa. 

"Je to největší věc, kterou jsem ve formuli viděl od té doby, co jsem v padesátých letech jezdil," řekl o Hamiltonovi hned po prvním závodě sezony bývalý slavný pilot Stirling Moss a vůbec to nemyslal  s nadsázkou. Ještě jasnější slova totiž zvolila jedna z ikon světa Formule 1 někdejší šampion Niki Lauda. Ten totiž Hamiltona  dopředu pasoval na letošního vítěze celého seriálu F1. „I když se to může zdát nepravděpodobné, tak ho vidím v čele šampionátu. I přes své mládí a relativní nedostatek zkušeností je už teď stejně rychlý jako Alonso," prohlásil nedávno Lauda.

Potvrdí parádní start?

Všechna slova chvály může Hamilton potvrdit už příští víkend při pátém podniku letošního seriálu mistrovství světa. Ten se jede na možná nejtěžším okruhu v soutěži - v Monte Carlu. Na městské trati, kde se prakticky nedá předjíždět, více než kde jinde záleží na výsledku kvalifikace. A Hamilton zatím dokazuje, že jezdit na čas opravdu umí. Ve všech čtyřech letošních závodech nestartoval ani jednou z horšího, než 4. místa.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události