Hokej

Hokejové reprezentace čeká změna. Pomůže?

"Pokud se v našem hokeji něco nezmění, a to především v mládežnickém, čeká nás neradostná budoucnost," předpovídal před pár týdny bývalý reprezentační trenér a hokejový internacionál Josef Augusta. Nastartovat chtěl především práci s mládeží. Teď možná na jeho slova dojde.

Kluby reprezentanty uvolní

Letošní rok patřil v dějinách české hokejové reprezentace k nejhorším v historii. Muži skončili na mistrovství světa až sedmí, junioři se vrátili rovněž bez medaile a mladíci do osmnácti let dokonce poprvé v historii opustili elitní polečnost týmů. "Výsledky jsou alarmující, ale dokud se budou na svazu a v Asociaci profesionálních klubů (APK), která řídí extraligy, dublovat funkce, a některé věci nebudou kvůli tomu průchodné, nic se nezmění," varoval nedávno Josef Augusta.

Nyní se možná začíná blýskat na lepší časy. APK totiž akceptovala na svém zatím posledním zasedání návrh trenéra reprezentace do 20 let Milosalva Hořavy a šéfa úseku mládežnických reprezentací Jaroslava Vlasáka, aby juniorská reprezentace v případě, že bude mít extraliga v příštím ročníku 15 týmů, sehrála vždy s lichým týmem, jenž bude mít volno, přípravné utkání v rámci extraligového kola. "Jsem potěšen,  že APK s tímto návrhem souhlasila. Více hráčů tak dostane příležitost ukázat se v reprezentaci, nabrat herní zkušenosti," těší předsedu Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) Vratislava Kulhánka.

Podle něj návrh obsahuje i klauzuli o tom, že kluby mohou kandidáty širšího výběru juniorské reprezentace pro tyto přípravné zápasy uvolnit ze své soupisky. "Trenéři by tak měli získat větší přehled o širším kádru hráčů," doplňuje Kulhánek.

Jeho slova potvrzuje i ředitel extraligy Stanislav Šulc: "Ano, tento návrh má skutečně výraznou podporu extraligových klubů."

Omezení počtu hráčů? Stále panují dohady

Zatímco v otázce zápasů extraligovým klubů s juniorskou reprezentací panuje mezi APK a ČSLH až nebývalá shoda, v dalších bodech už se představy obou subjektů rozchází. "Situace okolo mládežnických celků nás nenechává v klidu. APK přitom už řešení navrhovalo. Pokud bude ČSLH deklarovat, že pro reprezentace do 18 a 20 let bude počítat jen s hráči působícími v českých soutěžích, plus s těmi, kteří mají kontrakt v některém z klubů NHL nebo hrají nejvyšší seniorskou soutěž v Rusku, Finsku nebo Švédsku, bude APK garantovat, že v každém klubu budou povinně nastupovat v extraligových zápasech alespoň dva hráči do 20 let. Bohužel ČSLH náš návrh neakceptoval," tvrdí Šulc.

Kulhánek ale oponuje. "Diskuze na téma různých omezení probíhají opakovaně. Současný stav, který je už několik let neměnný, ale umožňuje klubům zakázat hráči reprezentovat, pokud by  odešel do zahraničí bez jeho souhlasu," přehazuje horký brambor zpět na stranu klubů Kulhánek s tím, že k podobné situaci už v minulosti několikrát došlo a svaz to respektoval. 

Dohodnou se, když je šampionát doma?

Jenomže nyní je otázka reprezentace dvacetiletých obzvláště ožehavá, světový šampionát  se totiž koná na konci roku v Pardubicích a Liberci a pořadatelská země by si nerada užízla ostudu. "ČSLH má zájem vytvořit národnímu týmu dvacetiletých v rámci možností optimální podmínky pro úspěch. A právě proto k podobnému revolučnímu omezení niminace, navrhovanému APK, letos určitě nedojde," odmítá Šulcův návrh Kulhánek.

Jedno je ale už nyní jisté. Katastrofální výsledky reprezentačních týmů bude svaz řešit a chystá opětření. "Výkonný výbor se jimi bude zabývat už zítra," doplnil předseda ČSLH Kulhánek. Jediným problémem je, že ČSLH může svá rozhodnutí uplatňovat pouze na klubech z nižších domácích soutěží. Extraligu totiž řídí samostatný orgán, kterým je APK, a svazová doporučení tak může pro nejvyšší domácí soutěž přehlasovat.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Hokej

Důležité Události