Fotbal

Vízek: Liga byla šedivá, ale mistr je zasloužený

"Česká fotbalová liga má jen velmi průměrnou úroveň. Nerodí se talenty, a kdo umí kopnout do míče, jde pryč. I proto byla poslední sezona taková, jaká byla," tvrdí fotbalový internacionál a glosátor našeho fotbalového dění Ladislav Vízek v exkluzivním hodnocení Gambrinus ligy pro www.nova.cz

Sparta? Asi vyhrála zaslouženě

Z právě skončeného ročníku Gambrinus ligy Ladislav Vízek příliš nadšený není. Chybí tu podle něj skutečná fotbalová kvalita. "Bohužel. Kdo má u nás nohy, kterými umí kopnout do balónu, jde pryč. A ti kluci, co tu zůstávají, jsou natolik vyrovnaní, že pak může klidně Sparta prohrát ve Zlíně, protože ti kluci to prostě se sparťany uběhají," tvrdí Vízek.

Liga podle něj byla průměrná. "Vyhnuly se jí skandály, to je dobře, ale jinak to byl standard, který nijak nepřevýšil loňský ročník. Hraje se tu jen průměrný fotbal," tvrdí Vízek. Výsledkem podle něj je, že se na čele soutěže usadila silná čtveřice Sparta, Slavia, Mladá Boleslav a Liberec. "Ty kluby se výkonnostně srovnaly, ani jeden z nich nijak nevyčnívá. A nakonec pro diváka je to asi dobře, protože díky tomu byla aspoň liga až do posledního kola napínavá a divácky zajímavá," myslí si olympijský vítěz z Moskvy 1980.  "I tak mě ale trochu překvapilo, že Sparta získala double. I když nakonec asi měla v našich podmínkách nejlepší kádr," srovnává Vízek.

Vítěze nakoplo derby

Klíčový moment ligového boje o titul vidí Vízek v jarním derby. "To vítězství Spartu nakoplo, od té doby si čelo tabulky hlídala. Samozřejmě jí pomohl výpadek Slavie a pak také zaváhání Liberce doma se Zlínem, důležité ale bylo, že si ohlídala těžké zápasy doma se Slavií a právě s Libercem," popsal rozhodující okamžiky Vízek.

Sparta podle něj kráčela za titulem nejodhodlaněji. "Sveřepě si šla za svým. Navíc se rozehrál Řepka, což nakonec tým našláplo až k double," hledá hlavní důvody sparťanského úspěchu Vízek.

Líto je mu prý napak Liberce. "Obhájci titulu zůstaly oči pro pláč. Dlouho vedl ligu a nakonec je až čtvrtý a navíc bez pohárů. To Slavia musí být se druhým místem spokojená, spadlo jí do klína jako zázrak z nebe," usmívá se Vízek.

Slavia? Čekal jsem, že to nezvládne

Právě sešívaní podle Vízka promarnili velkou šanci, on sám to prý ale čekal. "Slávisté mě za to neměli rádi, ale já říkal  hned, že to zbabrají a titul nezískají. Mají sice dobré mužstvo, ale mladé. Ti kluci prostě nezvládli zodpovědnost. Hráli krásný fotbal a najednou pět šest zápasů nedali ani gól. To rozhodlo," analyzuje bývalý fotbalista a tchán ex-slávisty Vladimíra Šmicera.

Liga mistrů? Ve skupinu moc nevěřím

Slavia si sice spolu se Spartou také vybojovala účast v překolech Ligy mistrů, Vízek ale pochybuje o tom, že se některý z našich klubů do prestižní soutěže probojuje. "Ani jeden z týmů není mezi nasazenými a to bude těžké. Až na ně vylétně někdo jako Sevilla nebo Brémy, bude to kolotoč. Čekají je samí silní soupeři a proto bych osobně byl velmi překvapený, kdyby se Sparta nebo Slavia probojovala do základní skupiny. Ano, oba celky budou bojovat, sehrají dobré zápasy, ale stačit to podle mě nebude," nevěří českým účastníkům Ladislav Vízek. "Prostě tu chybí dostatečná hráčská kvalita."

Sestupující? Žádné překvapení

Vízka nijak zvlášť nepřekvapil ani sestup Slovácka a Příbrami. "O Slovácku se vědělo, že má ekonomické problémy, čekalo se, že to tak dopadne. I když nakonec předvádělo sympatičtější fotbal, naž Příbram. Ta sice na jaro nakoupila posily, měla Hunala a další, ale efekt to nepřineslo. Jde dolů zaslouženě, stejně jako Slovácko," míní fotbalový odborník.

Na otázku, zda se oba kluby dokáží brzo vrátit mezi elitu ale hledal odpověď jen ztěží. "Záleží na mnoha věcech. Obecně se ví, že je návrat těžký. Bude to záležet na financích, hráčském kádru, na tom, co pro to udělají kluby samotné. Pro mě je třeba otázkou, zda Jarda Starka po tom těžkém roce, který má za sebou, bude mít vůbec chuť do fotbalu dál investovat," přemýšlí Vízek.

Trenéři? Nechápu to... 

Co ale naopak Vízka převapilo, jsou trenérské rošády, které propukly těsně po skončení soutěže. "Vůbec tomu nerozumím. Liga skončila před třemi dny a už se vyměnilo snad sedm trenérů. Někteří se jen přemístili, ale jiní odešli úplně. Jsou to hrozná škatulata, na moje gusto je ten pohyb až moc velký," udivuje Vízka přestupová trenérská mánie, jež zachvátila ligu. "Uvidíme, co z toho vzejde, trenérů je u nás dost, tak se tím kluby snad nějak srovnají," dodává Vízek.

Budoucnost? Nic moc

Nejhorší ale je, že českou ligu zřejmě v nejbližších letech nečeká rapidní výkonnostní vzestup. "Nemá se o něj kdo postarat. Jak už jsem říkal, všichni trochu dobří fotbalisté jdou hrát do zahraničí. A já tu navíc za celou sezonu neviděl žádný výrazný talent, který by na sebe upozornil," mrzí bývalého vynikajícího fotbalistu a reprezentanta. "Dá se čekat, že úroveň ligy zůstane na průměru, moc se toho nezmění," dodává.

 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události