Motorsport

Velká cena Kanady: Show? Spíš fraška

Premiérovým vítězstvím Brita Lewise Hamiltona skončila podivná Velká cena Kanady. Čtyři výjezdy Safety caru a velmi zmatečná intepretace nových pravidel traťovými komisaři udělaly ze závodu nepřehlednou frašku.

Jediný vítěz Hamilton

Vůbec první výhra Lewise Hamiltona v životě je také asi jediným pozitivem závodu. Hamilton totiž vyhrál způsobem start cíl, jako jediný se dokázal vyrovnat s nečekanými výjezdy Safety caru i zmatků v boxech. Držel si první místo a vždy po restartu se odpoutal svým pronásledovatelům. Jediný, kdo se ho dokázal držet, byl Nick Heidfeld z BMW. PO Alonsově chybě na startu se posunul na 2. místo a už na něm zůstal.

Alonso zcela vyhořel

Že v Kanadě něbude něco v pořádku naznačil už samotný start. Hned v 1. zatáčce zazmatkoval Fernando Alonso, který po průjezdu travnatým pásem, přes nějž si zkrátil zatáčku, málem naboural do Hamiltona. Ten se mu ale vyhnul a Alonso se propadl ze 2. na 4. místo.  Během závodu stejný zkrat předvedl ještě třikrát a po několika restartech a trestu zastávky v boxech na 10 sekund mohl být rád za dva body, které bral za sedmé místo v cíli.

Ještě hůř, než McLaren ale dopadlo Ferrari. Massa byl s Fisichellou za podobný prohřešek, jakého se dopustil Alonso, ze závodu dokonce vyloučen. Přitom nejel špatně, po startu z 5. místa se posunul až na 3. Räikkönen se pro změnu po celý závod potýkal nejen s technickými potížemi, ale i sám se sebou, a tak je pro něj páté místo ještě dobré.

Kubica měl ošklivou nehodu

Závod nejvíc poznamenala nehoda Roberta Kubici. Ve 26. kole ho nešetrně vytlačil z trati Trulli a Polák narazil v plné rychlosti do zdi. Z jeho vozu zbyl jen kokpit bez kol a křídel, sám pilot pak upadl na chvíli do bezvědomí. Nakonec ale vyvázl jen se zlomeninou nohy, ze zdemolovaného vozu jej vytáhli bez vážnějších zranění.

Od té doby se už prakticky nezávodilo a pořadím tak míchaly především zastávky z boxech a traťoví komisaři. Ti si velmi laxně vyložili pravidlo o zákazu vjezdu do boxů během Safety caru a svými informacemi mátli jezdce i stáje. Výsledkem byl zmatek, na nějž doplatili Rosberg s Alonsem desetisekundovou stopkou v boxech a Massa s Fisichellou dokonce diskvalifikací.

Budou výsledky platit?

A právě zmatky komisařů se ještě mohou podepsat na konečných výsledcích. Je možné, že stáje podají protest a odvolají se. Zatím ale z podivného závodu těží slabší stáje. Chaos na trati totiž až na 3. místo vynesl Alexe Wurze s Williamsem, čtvrtou pozici si vyjel z posledního místa startující Kovalainen. Téměř famózní závěr pak předvedl Sató, který na tvrdých pneumatikách předjel jak sedmého Schumchera, tak i šestého Alonsa. Do síle v tu chvíli zbývala tři kola.

Neoficiální výsledky Velké ceny Kanady

1. Lewis Hamilton (McLaren-Mercedes) 
2. Nick Heidfeld (BMW) +4.3 secs
3.7 Alexander Wurz (Williams-Toyota) +5.3 secs
4. Heikki Kovalainen (Renault) +6.7 secs
5. Kimi Räikkönen (Ferrari) +13.0 secs
6. Takuma Sato (Super Aguri-Honda) +16.6 secs
7. Fernando Alonso (McLaren-Mercedes) +21.9 secs
8. Ralf Schumacher (Toyota) +22.8 secs
9. Mark Webber (Red Bull-Renault) +22.9 secs
10. Nico Rosberg (Williams-Toyota) +23.9 secs
11. Anthony Davidson (Super Aguri-Honda) +24.3 secs
12. Rubens Barrichello (Honda) +30.4 secs

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události