Motorsport

Teenager Vettel přepsal část historie F1

Ještě nikdy v závodě seriálu Formule 1 nebodoval tak mladý jezdec, jako byl v neděli v USA Sebastian Vettel. A co víc, ještě žádný tak mladý pilot nedokázal získat body hned ve svém prvním závodě Formule 1.

Teenager ve Formuli 1

S předstihem si dal německý mladíček Sebastian Vettel ke svým dvacátým narozeninám ten nejkrásnější dárek - start v závodě Formule 1. Co na tom, že mu to umožnila týden stará havárie Poláka Roberta Kubici v Kanadě.  Nebýt Kubicovy nešťastné události, Vettel by byl dál "jen" testovacím pilotem BMW a trpělivě čekal na svou příležitost.

O víkendu v USA ji dostal a chopil se jí opravdu s vervou. Ve třetím měřeném tréninku uchvátil třetím nejlepším časem, v kvalifikaci skončil sedmý a závod dokončil na bodovaném osmém místě. Mimochodem, dopadl lépe, než týmová jednička BMW Nick Heidfeld. Ten totiž do cíle kvůli závadě na hydraulice vozu vůbec nedojel.  "Bylo to fantastické," přiznal po závodě pro autosport.com Vettel, i když prý samotný závod byl delší, než čekal. "Ale stejně jsem měl štěstí, že jsem si odvezl aspoň bod, start se mi moc nepovedl," přiznal.

Splněný sen

Už když v roce 1995 v pouhých osmi letech poprvé usedal za volant minikáry, toužil tenhle blonďatý milovník fitness, horských kol, plavání a snowboardingu jednou usednout do kokpitu Formule 1. "Byl to můj velký dětský sen. Díky Michaelu Schumacherovi byla a je Formule 1 v Německu velmi populární," vzpomíná Vettel, který svou první testovací jízdu ve voze Formule 1 absolvoval o deset let později, v září 2005.

Ve dvanácti Sebastian přestoupil z minikár do závodů "junior class". "Byl to velký krok, najednou jsem jezdil na větším a silnějším voze s lepšími pneumatikami," popisuje přechod o třídu výš Vettel. V té době se také začal věnovat své druhé vášni, kterou je fitness. Dnes tvrdí, že i díky tomu se dostal až k Formuli 1. "Fitness bylo jednou ze součástí programu, když jsem jezdil Formuli BMW. A dobrý program mi nabídli i u Red Bullu," tvrdí jezdec, jenž dnes žije ve Švýcarsku.

Pojede znovu?

Jenomže ani přes parádní vstup do Formule 1 nemá Vettel jistotu, že za dva týdny usedne do monopostu BMW znovu. Kubicovi už totiž podle všeho lékaři za dva týdny v Magny Cours povolí start a Vettelovo místo tak připadne zpět polské dvojce BMV. Mladíček tak bude muset na svou další šanci znovu trpělivě čekat. I tak je prý ale se svou zatím jedinou účastí v seriálu Formule 1 spokojen. "Jsem šťastný. "Tým odvedl fantastickou práci, proto mohu jen poděkovat mechanikům a inženýrům za podporu," zářil po závodě teenager, který v neděli poprvé okusil Formuli 1. Mimochodem, stačil mu jediný závod na to, aby za sebou v celkovém účtování šampionátu Formule 1 nechal hned sedm jezdců, kteří v dosavadních sedmi závodech nezískali ani bod.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události