Motorsport

Sledujte v TV: Velká cena Francie

Po dvou zámořských závodech se Formule 1 stěhuje znovu do Evropy. Svou derniéru bude mít o víkendu Velká cena Francie na okruhu v Magny Cours. TV NOVA a Galaxie sport budou samozřejmě u toho, on-line reportáž můžete tradičně sledovat na našem webu. Nově můžete v přímém přenosu na TV NOVA sledovat i sobotní kvalifikaci.


Magny Cours se loučí

Na slavném a tradičním okruhu se letos jede závod Formule 1 naposledy. Šéf Formule 1 Bernie Ecclestone nedávno potvrdil to, o čem se již delší dobu šuškalo, že okruh Magny Cours už nesplňuje požadavky na závody 21. století a musí vyklidit pozici novým destinacím. Nicméně závod ve Francii by šéf F1 rád zachoval, jen by jej prý ale rád viděl například v Paříži. V každém případě letošní sedmnáctý závod v Magny Cours zůstane na dlouho posledním na tomto okruhu.

Charakteristika trati
Původní kratičká trať ze začátku šedesátých let, na níž jezdci zvládali jedno kolo pod padesát sekund se rozrostla do více než čtyřkilometrového okruhu, který je dnes považován za jeden z nejzastaralejších v seriálu F1. Přesto je mezi jezdci oblíben, dobře se tu předjíždí a nechybí ani technické pasáže.

Zdroj: TV Nova

Délka kola: 4,411 km
Počet kol: 70
Délka závodu: 308,586 km
Nejrychlejší kolo: Michael Schumacher (2004, Ferrari F2004) - 1:15,377
Nejnižší rychlost na trati: Zatáčky č 5 (Adelaide), 13 (Chateau d´Eau) a 15 (Complex du Lycee) - 80 km/h
Nejvyšší rychlost na trati: Rovinka před zatáčkou Adelaide - 297 km/h

Nebude nuda?

Přestože jezdci zdejší okruh mají celkem rádi, mezi diváky už tolik oblíben není. A to nejen proto, že je daleko od  velkých měst. Vždyť  z Paříže je to sem dokonce 250 km cesty na jih, téměř stejně daleko je to i do Dijonu, Lyonu, Orleánsu či Limoges.

Celkem osm vítězství zde urval sedminásobný světový šampion Michael Schumacher, z toho první dvě v letech 1994 a 1995 dokonce ještě na Benettonu, tedy před svým odchodem do Ferrari. Ze současných pilotů F1 tu pak triumfovali ještě Fernando Alonso (2005), Ralf Schumacher (2003) a David Coulthard (2000).

Komu se zde dlouhodobě vůbec nedaří, je McLaren, právě díky Coulthadovi zde urval svou jedinou výhru v historii. Naopak šest triumfů patří Ferrari, o jeden méně jich má Williams.

Dá se očekávat, že mnohé opět napoví postavení na startovním roštu, okruh ve Francii totiž patří k těm, na nichž se nedá příliš předjíždět. Přezdívka nudný, kterou mu někteří fanoušci F1 dávají, je ale možná přece jen poněkud přehnaná.

Kdo porazí McLareny?

Ať tak či onak, dá se v Magny Cours čekat zajímavý boj. Ferrari už má plné zuby role statisty a po tesotvání v Silverstone, kde dosahovalo výborných časů, hodlá opět útočit na nejlepší příčky.

Zajímavý bude pravděpodobně i očekávaný návrat Poláka Roberta Kubici na trať. I když to ještě lékaři FIA stoprocentně nepotvrdili, dá se očekávat, že polský pilot BMW už opět usedne  do kokpitu. Nebo snad dá BMW přednost mladíčkovi Vettelovi, který hned při své premiéře dokázal bodovat na osmém místě?

Program Velké ceny Francie v TV

Kvalifikace: sobota 30. června ve 13.55 hod. TV NOVA (přímý přenos)

Kvalifikace: sobota 30. června ve 20.50 hod. Galaxie sport (záznam) 

Hlavní závod: neděle 1. července v 13.30 hod. TV NOVA (přímý přenos)

Hlavní závod: neděle 1. července ve 21.10 hod. Galaxie sport (záznam)

 

 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Motorsport

Důležité Události