Motorsport

Sledujte v TV: Velká cena Velké Británie

Jen necelý týden mají na odpočinek příznivci Formule 1. Pouhých sedm dní po závodech v Magny Cours je totiž na programu další Velká cena Formule 1. Tentokrát se jede v britském Silverstone. Díky TV NOVA a Galaxie sport u toho můžete být tradičně i vy, on-line reportáž vám pro změnu nabídne náš web.

Ferrari čeká obhajoba

Závod ve Velké Británii zřejmě nabídne atraktivní podívanou. Před vlastním publikem se poprvé představí nová ikona britského sportu pilot McLarenu Lewis Hamilton. Momentálně vedoucí muž světového šampionátu dojel ve Francii třetí a upevnil si vedoucí pozici před druhým Fernandem Alonsem, který bral v Magny Cours jen dva body. Naívc britské publikum už kvůli Hamiltonovi skoupilo prakticky všechny vstupenky na závod, tribuny v Silverstone tak budou praskat ve švech.

Jenomže do bojů o titul se po třech nepovedených závodech znovu vložilo také Ferrari. Triumf Kimiho Räikkönena podpořený druhým místem Felipe Massy je pro McLaren, jenž bude v Silverstone jezdit na domácí trati, varováním a zároveň hozenou rukavicí. Komu se tedy bude dařit na britských ostrovech víc?

Charakteristika trati
Okruh nacházející se asi 110 km severně od Londýna vznikl na místě někdejšího válečného letiště. Postupně byl ale rekonstruován a přestavován až do dnešní podoby. Zmodernizovanému závodišti, které nabízí nové zázemí a velmi rychlou trať kombinovanou s technickými zatáčkami vhodnými k předjíždění, tak rozhodně nehrozí osud okruhu v Magny Cours, kde byla víkendová velká cena s největší pravděpodobností derniérou této trati v seriálu mistrovství světa.

Zdroj: TV Nova

Délka kola: 5,141 km
Počet kol: 60
Délka závodu: 308,355 km
Nejrychlejší kolo: Michael Schumacher (2004, Ferrari F2004) - 1:18,739
Nejnižší rychlost na trati: Zatáčka č. 8 - 80 km/h
Nejvyšší rychlost na trati: Rovinka mezi zatáčkami č. 6 a 7 - 305 km/h

Závod s bohatou historií

Okruh v Silverstone patří k evergreenům Formule 1. S drobnými přestávkami se tu jezdí od samotného vzniku soutěže v roce 1950. Historicky prvním vítězem se tu stal pozdější vítěz premiérového ročníku mistrovství světa Giuseppe Farina. Daleko nejúspěšnějším jezdcem byl ale na tomto okruhu Alain Prost s celkem pěti triumfy. Pikatní je, že k tomu potřeboval hned čtyři různé vozy. Dvakrát dovezl do cíle pouze McLaren, po jednom triumfu zaznamenal s Renaultem, Ferrari a Williamsem.

Zato v posledních devíti letech už zná okruh Silverstone pouze tři vítězné stáje. Hegemonii Ferrari a před tím McLarenů až loni narušil Fernando Alonso na Renaultu. Před ním slavil Juan Pablo Montoya na McLarenu, ještě dříve se pak prostřídali dvakrát Michael Schumacher a jednou Rubes Barrichello s Ferrari.  Ten je také spolu s Alonsem a Davidem Coulthardem jediným pilotem ze současného pelotonu závodníků, který zde dokázal triumfovat. A právě Coulthrad je na tom oproti oběma zbylým vítězům nejlépe, v letech 1999 a 2000 zde na McLarenu slavil hned dvakrát po sobě.

Kdo dál?

Bylo loňské vítězství Renaultu jen krátkdobým oživením poměrně fádního pohledu do galerie vítězů britských velkých cen, nebo na jeho úspěch naváže někdo další a poprvé v této sezoně sesadí z trůnu piloty McLarenu a Ferrari. V dosavadních osmi velkých cenách se totiž o první příčku podělili pouze čtyři jezdci. Shodně po dvou výhrách mají Lewis Hamilton, Fernando Alonso, Felipe Massa a Kimi Räikkönen.

Program Velké ceny Velké Británie v TV

Kvalifikace: sobota 7. července ve 13.55 hod. TV NOVA i Galaxie sport(přímý přenos)

Kvalifikace: sobota 7. července ve 21 hod. Galaxie sport (záznam)

Hlavní závod: neděle 8. července ve 13.30 hod. TV NOVA (přímý přenos)

Hlavní závod: neděle 8. července v 19.00 hod. Galaxie sport (záznam)

 

 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události