Motorsport

Sledujte v TV: Velká cena Evropy

Dva týdny uplynuly jako voda a je tu další závod seriálu mistorvství světa Formule 1. Hostitelem tentokrát bude okruh Nürburgring v Německu. Tradiční přímé přenosy a záznamy kvalifikace i samotného závodu vám nabídnou TV NOVA a Galaxie-sport, on-line reportáž najdete na našem webu.

Kdo chytí Räikkönena?

Stejně, jako se po závodech v zámoří spekulovalo, kdo zastaví rozjetého Lewise Hamiltona, nyní konkurence přemýšlí, jak dostihnout krále posledních dvou závodů ve Francii a Velké Británii Kimiho Räikkönena na Ferrari.  

Fin nedal konkurenci šanci a zejména ve Velké Británii, na domovském okruhu McLarenu měla jeho výhra pikatní příchuť. Räikkönen totiž dokázal na britském okruhu před vyprodanými tribunami sesadit z průběžného prvního místa postupně Hamiltona i Alonsa.

Ferrari si navíc velmi dobře vedlo i během testů na konci minulého týdne ve Spa. Kromě úvodního dne totiž pokaždé triumfovalo. Nejprve porazil konkurenci Massa a poté i Räikkönen.

Charakteristika trati
Osud původního více než dvaadvacetikilometrového okruhu byl zpečetěn po vážné havárii Nikiho Laudy v roce 1976. Až po osmi letech se sem závod vrátil, ovšem na zcela novou trať měřící jen něco málo přes pět kilometrů. I přes ráznou přestavbu ale zůstala trať na Nürburgringu neoblíbená, především pro sérii pomalých zatáček a krátkých rovinek, které nedovolují příliš předjíždět. Okruh je skryt v lesích mezi kopci, šedesát kilometrů od nejbližšího města.

Zdroj: TV Nova

Délka kola: 5,148 km
Počet kol: 60
Délka závodu: 308,863 km
Nejrychlejší kolo: Michael Schumacher (2004, Ferrari F2004) - 1:29,468
Nejnižší rychlost na trati: Zatáčka Ford - 104 km/h
Nejvyšší rychlost na trati: Rovinka před vracečkou Dunlop - 297 km/h

Přeborníkem M. Schumacher

Na své domácí trati je držitelem nejvyššího počtu vítězství dnes již nezávodící Michael Schumacher. Poprvé se tu radoval v roce 1995 ještě na Benettonu, jeho poslední výhra je ale jen rok stará. Ve své poslední sezoně zde totiž znovu dokázal vyhrát.

Z aktivních jezdců se zde podařilo projet cílem jako prvnímu už jen Fernandu Alonsovi (2005), Ralfu Schumacherovi (2003) a Rubensi Barrichellovi (2000).

Ze souboje stájí vychází opět nejlépe Ferrari s celkem třinácti triumfy včetně tří v řadě hned na začátku 50. let, kdy seriál Formule 1 teprve začínal. Zato McLaren tu zásluhou J. Hunta, A. Prosta a M. Häkkinena vydobyl pouze tři vítězství. Úspěšnější byl například i dnes již neexistující Brabham se čtyřmi výhrami.

Začíná se už v pátek

Stíhací jízda za Ferrari Kimiho Räikkönena startuje už pátečními volnými tréninky, v sobotu je na programu kvalifikace a v neděli samotný závod.  Už nyní je navíc jisté, že na startu uvidíme už 24. jezdce, jenž v této sezoně zasáhne do závodu. Spyker totiž minulý týden vyhodil Christijana Alberse a místo vedle Adriana Sutila je zatím stále prázdné. Tento týden ale musí stáj otázku druhého pilota definitivně vyřešit.

Program Velké ceny Evropy v TV

Kvalifikace: sobota 21. července ve 13.55 hod. TV NOVA i Galaxie sport (přímý přenos)

Kvalifikace: sobota 21. července ve 21.05 hod. Galaxie sport (záznam)

Hlavní závod: neděle 22. července ve 13.30 hod. TV NOVA (přímý přenos)

Hlavní závod: neděle 22. července v 22.40 hod. Galaxie sport (záznam)

 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události