Fotbal

Rozhodčí se vzpamatovávají z korupčního skandálu

Fotbalový rozhodčí Pavel Královec měl dnes v Jihlavě převzít trofej pro nejlepšího rozhodčího uplynulého ročníku Gambrinus ligy. Účast na evropském šampionátu hráčů do 19 let, kde včera soudcoval jeden ze zápasů, mu ale zmenožnila osobně přebrat odměnu za fotbalové úsilí. Vítězové ankety přitom byli vyhlašování poprvé za poslední tři roky. Kvůli korupční aféře byly předchozí dva ročníky "odloženy".

Křišťálovou píšťalsku si tak převzal jen druhý v pořadí Jan Jílek, sudí Patrik Filípek si pro změnu odvezl cenu pro nejlepšího pomezního rozhodčího - křišťálový praporek.

Organizátoři ankety přitom vyhlásili vítěze hned tří ročníků za sebou. V atmosféře korupční aféry ve fotbale a jejích pozdějších dozvuků prý totiž nebyla situace na medializaci a veřejné vyhlašování ankety právě vhodná. "Je pravda, že aféra fotbal i rozhodčí samotné hodně poškodila," přiznal i "stříbrný" sudí loňské sezony Jan Jílek, který žebříčkem postupně stoupá, o rok dříve totiž skončil třetí.

Vítěz ankety Pavel Královec si křišťálovou píšťalsku převzít nemohl kvůli účasti na mistrovství Evropy hráčů do 19 let a omluvil se.

 


Jílek: I rozhodčí mohou zvýšit kredit fotbalu 

 

Zdroj: Dušan Vrbecký

Byl vyhlášen druhým nejlepším rozhodčím uplynulého ročníku Gambrinus ligy, rád by pomohl očistit pověst českých fotbalových soudců a zavedení videa do nejpopulárnějšího kolektivního sportu na světě se mu příliš nelíbí. To je Jan Jílek.

Co pro vás vlastně druhé místo v anketě o nejlepšího rozhodčího znamená?

"Moc. Je to individuální  ocenění, které naznačuje, že alespoň u části odborné fotbalové obce máte důvěru a získal jste si jistou pozici.  Ale na druhou stranu to nepřeceňuji, je to jen anketa, i když bych si přál, aby jednou byla tak vážená, jako třeba Fotbalista nebo Sportovec roku."

Nadávky od hráčů se budou tvrdě trestat

Rozhodčí je sice součástí hry, ale u fanoušků obvykle nebývá příliš oblíben. Jak se s touto pozicí srovnáváte vy?

"Soudcování zápasů jsme si vybrali  sami a dobrovolně i se všemi stinnými stránkami. Nevole diváků  patří mezi ně, i když někde jde i o přízeň, každé naše rozhodnutí přece potěší alespoň jednu část fanoušků. Na hřišti se to ale vnímat nedá, člověk se od všech okolních ruchů a vlivů musí oprostit. Na druhou stranu musím říci, že  tento tlak  byl mnohem větší a horší v nižších soutěžích, kde máte mnohem bezprostřednější konakt s diváky. Na první lize jsou sice jen poloplné stadiony, ale jejich bezpečnost je taková, že  ke kontaktu mezi diváky a sudím prakticky nedojde.  Ale když něco přece jen slyšíte, stejně to musíte co nejrychleji pustit z hlavy. Jsme jen lidé a i když něco zkazíme nebo máme pocit, že se něco úplně nepovedlo, nemůžeme to na základě tlaku fanoušků kompenzovat. Tudy cesta nevede."

Čím dál častěji jsme ale svědky toho, že se poměrně neurvale k rozhodčím chovají i sami hráči nebo členové realizačního týmu...

"Tenhle nešvar se opravu množí. Měli jsme seminář na toto téma a proto jsme  přijali patření, kterým bychom tomu chtěli předcházet. Budeme proto nekompromisní a každý takový výstřelek budeme tvrdě trestat. A to jak my rozhodčí, tak i svaz. Na druhou stranu my sami musíme dělat vše pro to, aby naše rozhodnutí na hřišti byla maximálně přesná a nenapadnutelná."

Korupce kredit sudích poškodila

Jméno rozhodčích před časem hodně pošpinila korupční aféra. Souhlasíte?

"Ano, přizávám, že  kredit  rozhodčích byl korupční aférou hodně snížen. Já osobně jsem se ovšem, a říkám to naprosto  zodpovědně, s korupcí nesetkal. Ale to, co se stalo, už nevrátíme a nakonec to snad i mělo účinek a něco se změnilo. Myslím, že se do fotbalu vrací nějaký řád a pořádek. Možná i proto už se zase může veřejně vyhlašovat anketa o křišťálovou píšťalku, v předchozích sezonách na to opravdu nebyla vhodná doba."

Blíží se nový ročník Gambrinus ligy. Jak jsou na něj připraveni rozhodčí? Chystáte nějaké novinky?

"Konkrétní úkoly nejsou, ale nutné je, abychom obhájili  tendenci zlepšujících se výkonů rozhodčích a jejich práce na hřišti. I sami novináři hodnotili uplynulý ročník ligy jako zdařilý a to i ze strany sudích. Na to chceme navázat."

Video? Spíš ne 

Do života stále častěji vstupuje moderní technika a také se čím dál hlasitěji hovoří o jejím zapojení do fotbalu...

"Co se týče aplikace moderní techniky, o videu se rozhodně neuvažuje. Ale bylo zakoupeno osm  komunikačních zařízení pro rozhodčí, která budou využívána během zápasů nejvyšší soutěže.   Mělo by to zlepšit komunikaci mezi rozhodčími a asistentem tak, aby tím získal fotbal. Pokud se to podaří, kredit fotbalu by měl jít nahoru. Hodně si od toho slibujeme, otázkou je, jak rychle si na to zvykneme. Když ale něco takového funguje v Evropě, v Lize mistrů, pohárech a podobná zařízení si pořizují i v jiných soutěžích, není důvod, aby to nepřineslo zlepšení i u nás. Vždyť spolu s námi podobné zařízení zavádí i ve Francii a pokud vím od letošního ročníku se bude používat i ve Španělsku. Doufám, že  naše rozhodnutí i díky této technické novince budou přesnější."

A video? Občas se hovoří o tom, že by také mohlo pomoci...

"Nejsem příznivcem podobných věcí. Líbí se mi nápad na míč s čipem, který určí, zda bylo dosaženo branky nebo ne. Pro takové opatření jsem všema deseti, protože  jde o věc, která rozhodčímu hodně pomůže. Ale u videa si jistý nejsem. Nesmělo by narušit zápas. Nemůžeme porovnávat hokej a fotbal, protože  v hokeji je hra zastavována a je čas na to videozáznam  v klidu posoudit. Ve fotbale se musí hrát, zastávky by rozhodně neprospěly."

Ať už tedy bude používána technika nebo ne, mohou sami rozhodčí nějak pomoci ke zvýšení kreditu českého fotbalu?

"Rozhodně. Musí se dopouštět minima omylů, protože nějaké vždycky budou, jsme jen lidé.  Vždy se navíc najde okamžik, který bude sporně vyhodnotitelný. Ale takových situací by mělo být opravdu jen málo. Pokud my rozhodčí budeme podávat stabilní výkony a bude při nás stát i štěstí, můžeme vrátit svou na tu správnou úroveň."

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události