Motorsport

F1: Jsou Alonsovy dny u McLarenu sečteny?

Úřadující mistr světa Formule 1 Fernando Alonso možná skončí u McLarenu. Přesně takové spekulace se o víkendu vyrojily poté, co španělský pilot v kvalifikaci na Velkou cenu Maďarska znemožnil svému stájovému kolegovi Lewisi Hamiltonovi zajet letmé kolo.

Dennis: My smlouvu dodržíme 

"Nevím, nevím, uvidíme," odpověděl dokonce i sám Alonso španělským novinářům přímo na Hungaroringu na otázku, zda bude v barvách McLarenu jezdit i v dalších dvou sezonách, na které má podepsánu smlouvu.

Jenomže šéf Mclarenu Ron Dennis zatím jakékoliv spekulace o možném Alonsově odchodu popírá. "My máme dva jezdce, kteří mají smlouvy na několik let dopředu. Svou část ujednání dodržíme a doufáme, že jezdci dodrží pro změnu tu svoji, protože od toho smlouvy jsou," dementoval Dennis pro autosport.com veškeré spekulace.

 

Pravdou ale je, že sobotní událost v boxech jej rozžhavila doběla. Na televizních záběrech, které oblétly svět, po Alonsově manévru vztekle strhl z hlavy sluchátka a utíkal si cosi vyříkat přímo na trať s přímými aktéry události.

Bral by Renault Alonsa zpět?

I přes všechny oficiální vyjádření je ale budoucnost Alonsa u Mclarenu možná opravdu nejistá. Španěl zatím těžko snáší rovnocenné postavení s nováčkem Lewisem Hamiltonem i to, že Brit vede mistrovství světa. "Chápu, že McLaren je britská stáj a on je Brit, ale měli by nám měřit oběma stejně," prohlásil Alonso po Velké ceně Kanady, v níž podle něj měla stáj v některých momentech Hamiltona upřednostnit a pomoci mu tak k prvnímu vítězství v šampionátu.

I proto mnozí komentátoři a odborníci soudí, že Alonso angažmá v McLarenu po boku Hamiltona špatně snáší a rád by odešel. Ostatně podle některých zdrojů prý spolu oba piloti od sobotního incidentu vůbec nemluví.

Jenomže kde hledat pro momentálně nejlépe placeného pilota F1 pro příští sezonu místo? Hlasy volající po návratu šampiona se údajně ozývají ze stáje Renault, bývalého Alonsova chlebodárce. "To není moje věc, teď není čas na takové diskuze," cituje ovšem autosport.com šéfa Renaultu Flavia Briatoreho. Ten už prý ale pozastavil jednání o nové smlouvě s Giancarlem Fisichellou, což jen otevírá další prostor ke spekulacím ohledně Alonsova možného návratu k francouzské stáji. 

Turek: Tak dramatické to není

Poněkud jiného názoru je ale expert na Formuli 1 Pavel Turek. "Vztahy tam momentálně opravdu nejsou ideální, ale určitě si to piloti s vedením vyříkají mezi sebou. Rozhodně nevidím jako reálné, že by teď McLaren ohlásil, že s Alonsem končí. Tím by ho jen demotivoval ro zbytek sezony," tvrdí Turek. Sám ale připouští, že po sezoně se může stát cokoliv. "Tam bude protor pro další možná řešení a může k něčemu dojít. Teď  je  to ale více než předčasné," dodává.

 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Motorsport

Důležité Události