Motorsport

Sledujte v TV: Velká cena Turecka

Diváci, těšte se! Ve Formuli 1 končí třítýdenní období dovolených a už o víkendu se znovu rozeřvou motory monopostů, tentokrát v Istanbulu. Velkou cenu Turecka můžete tradičně sledovat na TV NOVA, Galaxie sport a v online reportáži i na našem webu.


Kdo pokoří superrychlý okruh?

Teprve potřetí v historii se pojede závod Formule 1 na moderním okruhu v turecké metropoli. Před třemi roky zde projektant Herman Tilke dostavěl jeden ze svých závodních okruhů, které se ihned zařadily do kalendáře mistrovství světa. Němec přitom postavil i tratě v Malajsii, Bahrajnu nebo Číně a stará se tak o rozsáhlou modernizaci programu F1. 

V zákulisí F1 bylo poslední dva týdny poměrně ticho, po aférách se špionáží u Ferrari a nevraživostí mezi piloty McLarenu se přece jen hladina trochu utišila, stáje se mohly věnovat vývoji a piloti zaslouženému odpočinku. S novými silami teď všech dvaadvacet účastníků šampionátu může vtrhnout do závěrečné třetiny bojů o světový titul.

Trať v Istanbulu přitom patří k nejrychlejším v celém kalendáři, jen málokde jedou piloti tak dlouho na plný plyn a dosahují rychlosti přes 320 kilometrů za hodinu. Okruh má navíc ještě jednu zvláštnost, jen tady a v Brazílii se jede proti směru hodinových ručiček.

Nejlépe má našlápnuto McLaren

Favoritem do závěrečného dějství mistrovství světa je stále McLaren, který se může pyšnit jak vedením v poháru konstruktérů, tak i mezi jednotlivci. Vedoucímu Lewisi Hamiltonovi je v patách stájový konkurent Fernando Alonso, pronásledovaný Kimi Räikkönenem z Ferrari. Ostatně právě Alonso už dlouho dopředu předpovídal, že právě závěr seriálu rozhodne o tom, kdo bude novým mistrem volantu. "Klíčová bude druhá polovina šampionátu, teprve v ní se bude opravdu bojovat o titul," tvrdí úřadující mistr světa Španěl Alonso.

Charakteristika trati
Jedna z nejmodernějších tratí celého seriálu byla otevřena v roce 2005 a vyznačuje se především velkým převýšením. Navíc patří mezi nejdelší a také nejrychlejší okruhy celého seriálu, měří 5 338 metrů a jezdci zde hned několikrát překonávají hranici tří set kilometrů v hodině.

Zdroj: TV Nova

Délka kola: 5,338 km
Počet kol: 58
Délka trati: 306,66 km
Nejrychlejší kolo: Juan Pablo Montoya (2005, McLaren MP4-20) - 1:24,770
Nejnižší rychlost na trati: Zatáčka č. 12 - 93 km/h
Nejvyšší rychlost na trati: Rovinka mezi zatáčkami č 11 a 12 - 326 km/h

Ferrari vs. McLaren 1:1

Turecko zatím hostilo velkou cenu F1 pouze dvakrát a prvenství si mezi sebe rovným dílem rozdělily stáje Ferrari a McLaren. Shodou okolností přitom na nejvyšším stupni stáli dva současní stájoví kolegové. Premiérovou velkou cenu zde totiž vyhrál letošní nováček u Ferrari Kimi Räikkönen, tehdy ještě v barvách britsko-neměcké stáje, loni byl pro změnu nejrychlejší Felipe Massa s rudým vozem z Maranella.

A kdo uspěje letos? Rychlé tratě svědčí více vozům Ferrari, McLaren ale nedá konkurenci nic zadarmo. Nakonec například závody v zámoří ukázaly, že prognózy mohou být nanic. Tamní okruhy také měly svědčit více Ferrari, přesto se dvakrát radoval Lewis Hamilton. Pokud chce ale italská stáj ještě promluvit do konečného účtování seriálu, nezbývá jí, než v Turecku zvítězit.

Program Velké ceny Evropy v TV

Kvalifikace: sobota 25. srpna ve 12.55 hod. TV NOVA (přímý přenos)

Kvalifikace: sobota 25. srpna ve 21.10 hod. Galaxie sport (záznam)

Hlavní závod: neděle 26. srpna ve 13.30 hod. TV NOVA (přímý přenos)

Hlavní závod: neděle 26. srpna v 19.00 hod. Galaxie sport (záznam)

 

 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Motorsport

Důležité Události