Motorsport

Sledujte v TV: Velká cena Itálie

Seriál mistrovství světa Formule 1 se řítí do finále. Zbývá posledních pět závodů, v nichž se definitivně rozhodne o novém mistru světa. O víkendu se jezdci poměří na okruhu v Monze. Díky TV NOVA a Galaxie sport můžete u toho být i vy. Náš web vám přinese tradiční online reportáž.

Boj o titul vrcholí

Když úřadující šampion Španěl  Fernando Alonso hovořil o tom, že o novém mistru rozhodnou až závěrečné závody, měl naprostou pravdu. Po minulém klání v Turecku, které vyhrál Felipe Massa před Kimi Räikkönenem, se totiž odstupy mezi jednotlivými stájemi i jezdci v celkovém pořadí snížily. Lewis Hamilton nyní vede už jen o pět bodů před Fernandem Alonsem, o dalších deset bodů zpět je Felipe Massa a ještě o bodík méně má Kimi Räikkönen. Další triumf Ferrari tak může celý šampionát ještě více zdramatizovat.

Podobná situace panuje i v poháru konstruktérů. Náskok McLarenu před Ferrari už činí jen 11 bodů a tak jeden závod může poměr sil zcela změnit. Diváci se tak mají rozhodně na co těšit.

Monza: Domov Ferrari

Na italské půdě se navíc bude chtít vytáhnout především Ferrari. Nikde jinde není tato stáj víc doma, než na slavném okruhu, který pravidelně plní desetitisíce příznivců v rudých dresech.  Však zde Ferrari v bohaté historii zdejších závodu vyhrálo hned třináctkrát. Triumfem si zde loni zpříjemnil konec kariéry i Michael Schumacher, pětinásobný vítěz na této trati. Dvakrát zde vyhrál současný pilot Hondy Rubens Barrichello, jednou zde ze současných pilotů dokázal triumfovat David Coulthard.

Zato pro současnou špičku je zatím tento okruh zakletý. Ani jeden z trojice Kimi Räikkönen, Fernando Alonso, Felipe Massa zde ještě nevyhrál, Lewis Hamilton zde pak v pozici jezdce F1 pojede vůbec poprvé. 

Nejrychlejší trať seriálu se může pyšnit ojedinělou cílovou rovinkou, na níž jezdci dosahují až 350 km za hodinu. To vše by mělo podle předpokladů hrát do noty Ferrari, jemuž právě takto rychlé trati vyhovují více. Naposledy se to ukázalo před dvěma týdny v Turecku, kde právě na superrychlém okruhu nedala italská stáj konkurenci žádnou šanci. Jenomže to, jaká bude skutečnost, se ukáže až v samotném závodě.

Charakteristika trati
První závod se zde konal už v roce 1923, přesto jde o vůbec nejrychlejší trať v celém seriálu mistrovství světa F1. Okruh byl rekonstruován, přesto si uchoval svou jedinečnost a je na něm těžké předjíždět. Trať je plná šikan a zatáček a neustále útočí, ve spojení s vysokými rychlostmi, na pozornost pilotů. Domovská trať Ferrari je během závodů F1 doslova obležena fanoušky v rudých dresech.

Zdroj: TV Nova

Délka kola: 5,793 km
Počet kol: 53
Délka závodu: 307,029 km
Nejrychlejší kolo: Rubens Barrichello (2004, Ferrari F2004) - 1:21,046
Nejnižší rychlost na trati: Zatáčka č. 4 (di Lesmos) - 114 km/h
Nejvyšší rychlost na trati: Cílová rovinka - 350 km/h 

V testech nejlepší McLaren

Že bude Velká cena Itálie pro konečné účtování seriálu mistrovství světa velmi důležitá dosvědčuje i to, že všechny stále minulý týden mohutně testovaly. Čtyřdenní testy se odehrávaly právě v Monze a pro Ferrari jsou výsledky varující. Ve všech dnech měl totiž nejrychlejší vůz k dispozici McLaren. V úterý nadělil Lewis Hamilton druhému Kimi Räikkönenovi 146 tisícin, o den později už Fin s rudým vozem skončil až 5. a na vítězného Alonsa  ztratil 618 tisícín.  Druhé místo patřilo Hamiltonovi, třetí v obou dnech obsadil Nick Heidfeld na BMW.

Na deštěm zmáčené trati pokračovaly testy i ve čtvrtek a v pátek a znovu byl nejrychlejší McLaren. Ve čtvrtek dal Alonso čtvrtému Massovi dokonce více než jednu sekundu (1,035) a v pátek se před Ferrari dostal i testovací pilot McLarenu Pedro de la Rosa. Druhý Massa ale tentokrát ztratil už jen 4 tisíciny sekundy.  Jak ale vozy pojedou v závodě, to se ukáže až v neděli po 14 hodiny, kdy piloti na okruh v Monze odstartují.

Program Velké ceny Evropy v TV

Kvalifikace: sobota 8. září ve 13.55 hod. TV NOVA a Galaxie sport (přímý přenos)

Kvalifikace: sobota 8. září ve 20.00 hod. Galaxie sport (záznam)

Hlavní závod: neděle 9. září ve 13.30 hod. TV NOVA (přímý přenos)

Hlavní závod: neděle 9. září ve 20.00 hod. Galaxie sport (záznam)

 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události