Motorsport

Sledujte v TV: Velká cena Belgie

Nabité dny nyní mají fanoušci Formule 1. Sotva skončil závod v italské Monze, už se celý kolotoč stěhuje do Belgie. Už v pátek zde totiž prvními tréninky začne klání na okruhu ve Spa. TV NOVA a Galaxie sport budou samozřejmě u toho. Na našem webu pak můžete sledovat tradiční on-line reportáž.


Naposledy v Evropě

Letošní seriál Formule 1 vrcholí, do jeho konce zbývají už jen čtyři závody. A už jen jediný z nich se pojede na evropském kontinentu. S Evropou se piloti rozloučí tento víkend v belgickém Spa.

Další z tradičních okruhů se do seriálu vrací po roční přestávce. Horská trať má svůj nezaměnitelný ráz, prostředí v Ardenách je neopakovatelné. I proto tuto trať mnozí piloti milují. "Je to srdcařská trať, v oblibě ji mají zejména starší jezdci, kteří už zde závodili. Je dobře, že se vrací do kalendáře," potvrzuje expert na F1 Pavel Turek. Zbylé tři letošní závody už se budou konat daleko od evropských metropolí. Na dva díly se F1 přestěhuje do Asie, kontrétně do Číny a Japonska, závěrečný díl se pak odehraje v Brazílii na legendárním okruhu Interlagos.  

Charakteristika trati
Historický okruh je postaven v horách, což mu dává jedinečnost mezi ostatními okruhy. Zrádná je zde kromě počasí také zatáčka Eau Rouge, na první pohled nenápadné esíčko v první třetině trati. Okruh ve Spa je nejdelší ze všech, na kterých se F1 jezdí, měří  sedm kilometrů a závodníci na něm absolvují pouze 44 kol.

Zdroj: TV Nova

Délka kola: 7,004 km
Počet okruhů: 44
Délka závodu: 308,176 km
Nejrychlejší kolo: Kimi Räikkönen (2004, McLaren MP4-19B) - 1:45,108
Nejnižší rychlost na trati: Zatáčka č. 1 (La Source) - 64 km/h
Nejvyšší rychlost na trati: Rovinka mezi zatáčkami č. 4 a 5 - 330 km/h

Belgii si podmanil Raikkönen

Zatímco loni se ve Spa Formule 1 vůbec nejela, předchozí dva ročníky tu patřily Kimi Räikkönenovi. Ten zde dominoval v letech 2004 a 2005, pokaždé ovšem na monopostu McLaren. A právě tahle stáj zde dlouhodobě dosahuje výborných výsledků. Před dvěma triumfy Räikkönena se zde sice také rok nezávodilo a předchozí dvě velké ceny opanoval v letech 2001 a 2002 Michael Schumacher na Ferrari, ještě před ním ale zvedali pohár pro vítěze nad hlavu Mika Häkkinen a David Coulthard na McLarenech. A právě stříbrné šípy posbíraly ve Spa nejvíce vítězství, celkem deset. Ferrari má na kontě o jeden triumf méně. Rekordmany okruhu jsou pak Michael Schumacher, který zde vyhrál šestkrát, a Ayrton Senna s pěti výhrami. Legendární Brazilec ovšem dokázal něco, co se nepodařilo ani Schumacherovi. Spolu s Jimem Clarkem pilotujícím vůz Lotus je jediným, kdo ve Spa triumfoval čtyřikrát v řadě za sebou a ještě k tomu na stejném voze.

Rozhodne McLaren o titulu

Pokud se splní papírové předpoklady, mohl by McLaren ve Spa udělat rozhodující krok k zisku poháru konstruktérů, i když ve hře ještě stále zůstává soudní spor kvůli špionáži, který by britsko-neměckou stáj mohl o titul připravit. Zato v kategorii jezdců se boj o titul pořádně dramatizuje. Vedoucího Brita Lewise Hamiltona totiž mohutně dotahuje jeho stájový kolega Frnando Alonso. Ten po svém triumfu v Itálii ztrácí už jen tři body, zálusk na titul ale ještě definitivně nevzdal ani Fin Kimi Räikkönen na Ferrari. Je ovšem pravda, že při jeho osmnáctibodové ztrátě na Hamiltona by mu k titulu musel dopomoci nějaký zásadní kolaps obou pilotů McLarenu. A koho favorizuje Pavel Turek? "Mohl by vyhrát Lewis Hamilton," tipuje.

Program Velké ceny Evropy v TV

Kvalifikace: sobota 15. září ve 13.55 hod. TV NOVA (přímý přenos)

Kvalifikace: sobota 15. září ve 21.10 hod. Galaxie sport (záznam)

Hlavní závod: neděle 16. září ve 13.30 hod. TV NOVA (přímý přenos)

Hlavní závod: neděle 16. září ve 21.10 hod. Galaxie sport (záznam)

 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události