Hokej

1. hokejová liga v novém kabátě je na startu

1. hokejová liga v novém kabátě je na startu
Zdroj: Dušan Vrbecký

Dnes vstoupí do nového ročníku druhá nejvyšší domácí hokejová soutěž 1. liga. V novém, šestnáctičlenném složení a se třemi nováčky. Mění se i herní model, kluby jsou nově rozděleny do dvou skupin.

Rozšíření přineslo tři nováčky 

Loňské rozhodnutí uzavřít extraligu a zrušit baráž vedlo činovníky ke změně zaběhnutého modelu 1. ligy. Na konci minulého ročníku proto nikdo nesestupoval, naopak do soutěže přibyli hned tři nováčci. Dva z nich rozšířili dosavadní čtvrtnáctičlenné pole na šestnáct týmů, třetí nahradil postupujícíc Ústí nad Labem. Po několika letech se tak do 1. ligy vrací tým Šumperka, nováčky jsou i Most a Vrchlabí.

"Rozšíření bylo opravdu reakcí na kroky, které před rokem uinila APK ve smru k uzavření extraligy. Nyní ale byla baráž obnovena a my uvažujeme, že během několika sezony snížíme počet účastníků soutěže zpět na 14," předeslal před nedávnem Josef Drda, coby zástupce prvoligových klubů v reakci na pokusy začlenit do šestnáctičlenné soutěže ještě z extraligy vyloučený Vsetín. Je proto možné, že letošní nový model soutěže bude mít jen krátký život.

Změny v organizace se nelíbí

S rozšířením soutěže došlo také k její reorganizaci. Musel být změněn herní systém a došlo k rozdělení týmů do skupin. Vznikly tak dvě "divize", východní a západní. V rámci jedné skupiny se kluby utkají každý s každým čtyřikrát, s družtvy z opčné skupiny jen dvakrát. "Tento systém se nám nelíbí. Doplatili jsme na něj tím, že přijdeme o čtyři regionální derby, na která přitom chodí nejvíce fanoušků," postěžoval si generálnímanažer HC Rebel Havlčkův Brdo Augustin Žák. Jeho tým byl totiž zařazen do skupiny západ, kdežto oba regionální rivalové z Vysočiny Dukla Jihlava a Horácká Slavia Třebíč budou hrát na "východě". "Je to dň za rozšíření. Mrzí nás to, ale nedá se s tím nic dělat," dodává šéf Dukly Jan Zachrla.

Favorité? Hned čtyři

Ambiciózních týmů je v soutěži hned několik, větši tlačenice ale bude pravděpodobn v české "západní" skupině. Nízké cíle si neklade například loňský vítěz základní části soutěže Hradec Králové.  „Hráčům jsme vytvořili takové podmínky, aby mohli úspěch z loňské sezóny zopakovat. Chtěli bychom hrát opět na špici tabulky," prohlásil  generální manažer hradeckých Roman Višňák.  Kromě Hradce ale znovu pomýšlí vysoko Mladá Boleslav, již loni i předloni vyřadil z bojů o postup tým nyní již extraligových Ústeckých Lvů. Třetím do party favoritů je pak jarní finalista Chomutov, který právě Ústí pořdně zkomplikoval cestu mezi elitu. V Chomutově je ale extraliga spíše výhledovým cílem, nyní se zde totiž buduje nový stadion.

V moravské skupině se zájmem o postup prezentuje především brněnská Kometa, která v lét investoval nemalé prostředky do posil a přivedla například ex-slávistického gólmana Lukáše Hronka. "V předposlední sezóně bylo cílem play-off z pátého až osmého místa, což se nám podařilo. Minulý rok jsme chtěli jít do play-off z prvního až čtvrtého místa, což se nepovedlo úplně, neboť jsme skončili pátí. A letos chceme bojovat o postup," připustil šéf klubu Eugen Zündorf a jeho slova potvrzuje i manažer klubu Libor Zábranský: "V květnu 2005 jsme řekli, že se do tří let pokusíme bojovat o extraligu. Teď jdeme do třetí sezóny a letos opravdu budeme bojovat o extraligu."

Sestupuje se přímo

Změnou prošel i systém play off a boj o záchranu v lize. "První dva z každé sskupiny mají v 1. kole play off volno, týmy ze třetího až šestého místa se utkají o čtyři místa ve čtvrtfinále. Ruší se také baráž o záchranu, nejhorší dva týmy sestupují přímo do 2. ligy.

Soutěž začíná 1. kolem už dnes, hracími dny zůstávají středy a soboty, navíc se bude hrát o vložených pondělcích. Stat soutěže navíc bude mít slavnostní ráz, v Jihlavě ji totiž zahájí už v 17.30 hodin slavnostním buly prezident republiky Václav Klaus.

Rozdělení do skupin

Skupina Západ: Beroun, Havlíčkův Brod, Hradec Králové, Chomutov, Kadaň, Mladá Boleslav, Most, Vrchlabí
Skupina Východ: Havířov, Jihlava, Kometa Brno, Olomouc, Prostějov, Sareza Ostrava, Třebíč, Šumperk

Program 1. kola 

Havlíčkův Brod - Most, Kadaň - Chomutov, Vrchlabí - Beroun, Jihlava - Sareza Ostrava, Prostějov - Havířov, Kometa Brno - Třebíč, Olomouc - Šumperk. Utkání Hradec Králové - Mladá Boleslav bylo odloženo na 29. října 2007.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události